Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

W dniu 15 grudnia 2016 r. odbyło się plenarne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego. Przedmiotem spotkania w którym uczestniczyli: Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A, przedstawiciele samorządów z okolic planowanej odkrywki, a także przedstawiciele związków zawodowych z kopalni i elektrowni w Bełchatowie, była dyskusja na temat odkrywki węgla brunatnego ZŁOCZEW. 

 

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego podjęła Stanowisko ws budowy kopalni w Złoczewie.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego podjęła Uchwałę ws wyboru Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących WRDS województwa łódzkiego na rok 2017.  

TREŚĆ UCHWAŁY

 

 Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie działania administracji publicznej na rzecz dostosowania polskiej gospodarki do wymogów Pakietu energetyczno-klimatycznego. Regulacje prawne określające warunki prowadzenia działalności powodującej emisję gazów cieplarnianych wprowadzono z blisko trzy letnim opóźnieniem, a część aktów wykonawczych nie zostało wydanych nawet do zakończenia kontroli NIK. Dodatkowo nie stworzono, przewidzianych w unijnych przepisach, mechanizmów wsparcia, na przykład rekompensat, dla przedsiębiorców działających w sektorach powodujących emisję gazów. W wyniku zaniedbań i błędów, zarówno Ministra Środowiska jak i Gospodarki, przedsiębiorcy prowadzili działalność w warunkach ogromnej niepewności i braku bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

Pakiet energetyczno - klimatyczny (PEK) to zbiór aktów prawnych Unii Europejskiej, które wprowadzają mechanizmy mające doprowadzić do osiągnięcia celów Unii w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

wersja pdf dokumentu dostępna TUTAJ

 Akcja ratownicza z udziałem ok. 150 osób, której celem było zabezpieczenie sprzętu i infrastruktury została zakończona, a sytuacja w rejonie osuwiska, do którego doszło w nocy z 26 na 27 września, ustabilizowała się.

Rozpoczęły się procedury szacowania strat oraz trwają intensywne przygotowania harmonogramu przywrócenia pełnych zdolności wydobywczych w kopalni. Sytuację na miejscu na bieżąco monitoruje zespół awaryjny, który konsultuje się z ekspertami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na miejscu są także inspektorzy z Okręgowego Urzędu Górniczego z Wrocławia.

"27 września 2016 r. we wczesnych godzinach porannych w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, na zwałowisku wewnętrznym, miało miejsce zagrożenie geotechniczne (osuwisko), istotne dla bezpieczeństwa ruchu Zakładu Górniczego KWB Turów. O zaistniałej sytuacji poinformowany został Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu. 

Nie stwierdzono zagrożenia dla bezpieczeństwa życia ludzkiego, jednak sytuacja ta spowodowała konieczność wyłączenia układu zdejmowania nadkładu. Z rejonu osuwiska wycofywane są zwałowarki i pozostałe urządzenia pomocnicze. Trwa zabezpieczanie maszyn, których przemieszenie nie jest możliwe. Ustalane są także skutki zdarzenia. Zdarzenie nie jest źródłem zagrożenia dla bezpieczeństwa powszechnego" - czytamy z komunikatu PGE GiEK S.A.

 

Organizacje związkowe skupione w trzech Społecznych Radach Konsultacyjnych funkcjonujących w PGE GiEK S.A. oraz w Spółkach zależnych i nadzorowanych przez PGE GiEK S.A. przekazały organom korporacyjnym Grupy Kapitałowej PGE, swoje jednoznaczne stanowisko - celem zakończenia sporów zbiorowych, trwających od stycznia 2015r.