Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

Sejm uchwa­lił usta­wę o od­na­wial­nych źró­dłach ener­gii (OZE). Rzą­do­wa pro­po­zy­cja wpro­wa­dza nowe za­sa­dy wspie­ra­nia ener­gii wy­twa­rza­nej z ta­kich źró­deł. Za uchwaleniem ustawy o OZE było 238 posłów, 167 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Wcześniej w głosowaniach nie przeszedł wniosek PiS o odrzucenie projektu ustawy w całości.Rząd ma decydować, ile energii odnawialnej potrzebuje - m.in. dla spełnienia celów polityki klimatycznej UE i rozpisuje aukcje, które wygrywa ten, kto zaproponuje najniższą cenę. W zamian dostanie gwarancję wsparcia przez 15 lat. Aukcje będą oddzielne dla różnych technologii, dla dużych i małych instalacji. W pierwszym roku obowiązywania ustawy ma być to 2,27 zł za jedną megawatogodzinę prądu. Przewiduje się, że nowa ustawa zacznie funkcjonować od 2016 roku.

Wspieranie źródeł odnawialnych zostanie przerzucone na konsumentów, którzy mają mieć doliczoną do rachunku „opłatę OZE”.

Przyjęta ustawa wpłynie negatywnie na sektor  paliwowo - energetyczny (kopalnie węgla bruntanego, kamiennego oraz funkcjonujące na tym paliwie elektrownie), powodując zmniejszenie wydobycia oraz kolejne niezawinione zawirowania społeczne.

Pismo o odrzucenie ustawy w Senacie - skierował m.in. Prezes PGE - czytaj TUTAJ

   

Informujemy, iż odbyły się pierwsze rokowania w ramach procedury sporu zbiorowego prowadzonego przez Komitet Koordynacyjno - Protestacyjny w GK PGE. Strona pracodawców uznała postulaty zgłaszane przez organizacje związkowe, za zgodne z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - powiadamiając odpowiednie organa Państwowej Inspekcji Pracy. W rokowaniach stronę Pracodawców reprezentują upoważnione osoby: Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Zarządu PGE Dystrybucja S.A., Zarządu PGE Obrót S.A., Zarządu PGE Energia Odnawialna S.A. Stronę organizacji związkowych reprezentuje upoważniony zespół negocjacyjny Komitetu Koordynacyjno - Protestacyjnego GK PGE. Strony ustaliły harmonogram wspólnych działań wynikających z procedury sporu zbiorowego - mając na względzie interes Grupy Kapitałowej, w tym szczególnie zatrudnionych w niej pracowników - które muszą doprowadzić do jak najszybszego rozwiązania powstałego konfliktu.

źródło: KK-P GK PGE

 

                  

W dniu dzisiejszym (28 stycznia), rano w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. rozpoczął się strajk. Związki zawodowe żądają m.in. odwołania zarządu i rezygnacji ze zwolnienia związkowców z kopalni Budryk. Strajk jest bezterminowy. Strajk rozpoczęty został po ogłoszeniu we wtorek (27 stycznia) późnym popołudniem wyników dwudniowego referendum.

Górnicy odpowiadali na pytanie: „Czy jesteś za podjęciem akcji protestacyjno-strajkowych, mających na celu wycofanie się zarządu JSW z uchwał i decyzji, które pozbawiają pracowników dotychczasowych warunków pracy, płacy i świadczeń pracowniczych?” 98 proc. głosujących poparło akcję protestacyjną.

Z górnikami JSW S.A. solidaryzują się związki zawodowe z innych Spółek. Również we wszystkich jednostkach organizacyjnych Kompanii Węglowej S.A. Sztab Protestacyjno – Strajkowy ogłosił pogotowie strajkowe oraz skierował pisma z żądaniem odstąpienia od zwolnień kolegów z kopalni „Budryk” do Ewy Kopacz – Premier Rządu RP, do Włodzimierza Karpińskiego – Ministra Skarbu Państwa oraz do Wojciecha Kowalczyka – Pełnomocnika Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego. Związkowcy z Kompanii Węglowej oczekują interwencji nadzoru właścicielskiego i odwołania prezesa Zagórowskiego, który doprowadził do poważnych problemów społecznych i ekonomicznych w JSW S.A., a zarządzanie Spółką sprowadza do permanentnego konfliktu ze związkami zawodowymi i pracownikami.

Pełna treść pism do pobrania T U T A J

26 stycznia w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie liderów centrali związkowych oraz organizacji pracodawców w sprawie projektu zmian w ustawie o dialogu społecznym. Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka przekazał ministrowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi projekt przygotowany w dialogu autonomicznym.

Szefowie związków i pracodawców omówili zapisy projektu, wskazując również rozbieżności do dalszych dyskusji.

Uzgodniono, że projekt nie będzie na tym etapie upubliczniany, a strona rządowa w ciągu dwóch tygodni przygotuje własne propozycje dotyczące przyszłości dialogu i jego instytucji. Następnie rozpoczną się dalsze prace nad projektem z udziałem ekspertów związków zawodowych i organizacji pracodawców.

Po spotkaniu, odbyła się konferencja prasowa z udziałem wszystkich uczestników spotkania.

Anna Grabowska - FZZ

22 stycznia 2015r. w Spale odbyło się posiedzenie wyborcze Zarządu Wojewódzkiego Łódzkiego Forum Związków Zawodowych na kadencję 2015 - 2019.
Gośćmi podczas posiedzenia byli m.in.:

  • Tadeusz Chwałka - Przewodniczący FZZ
  • Jolanta Chełmińska - Wojewoda Łódzki
  • Waldemar Krenc - Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność
  • Bernard Cieślik - członek Krajowej Komisji Rewizyjnej FZZ

Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego Łódzkiego FZZ został Waldemar Lutkowski (Ogólnokrajowe Zrzeszenie Związków Zawodowych Pracowników Ruchu Ciągłego).
Wiceprzewodniczącymi zostali wybrani:

  • Krzysztof Fidelis (Ogólnopolski Związek Zawodowych Straż Pocztowa),
  • Zdzisław Bujas (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych),
  • Wojciech Szczepanik (Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP),
  • Wojciech Werbicki (Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego),
  • Jarosław Ćmiel (NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa),
  • Zbigniew Matuszewski (Ogólnopolski Związek Zawodowy Kierowców i Motorniczych).

Zdjęcia z posiedzenia zobaczysz TUTAJ

źródło własne