Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

  W dzisiejszej manifestacji (01.10.2014), która odbyła się o godzinie 10:00 przed budynkiem Sejmu RP w obronie sektora górniczego brali udział przedstawiciele Porozumienia Związków Zawodowych „KADRA” i Forum Związków Zawodowych. Do zgromadzonych przemówili przedstawiciele polskich central związkowych, w tym za FZZ – Dariusz Trzcionka, Przewodniczący PZZ „KADRA”. Manifestacja miała charakter stacjonarny – uczestniczyło w niej około 3000 protestujących związkowców, którzy wsłuchiwali się również w expose premier Ewy Kopacz.

„Najwyższy czas, by dobrze przyjrzeć się temu, co dzieje się w polskim górnictwie, a od lat jest tam szereg zaniedbań - powiedział podczas górniczego protestu pod Sejmem, Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka.

„Trzeba rozliczyć zarządy górniczych spółek, a także ich Rady Nadzorcze. Jeżeli nie będzie zmian systemowych, to nie osiągniemy żadnych rezultatów na przyszłość” - podkreślał Przewodniczący Forum. Dodał, że konieczne są odważne decyzje, jak np. decyzja o spalaniu polskiego węgla w polskich elektrowniach, a nie rozwiązania ad hoc, ratunek w ostatniej chwili i tylko na chwilę.

„Wszyscy doskonale wiemy, że importowany węgiel nie jest lepszy od polskiego, a niższa cena nie spowoduje spadku cen energii w naszym kraju” - mówił Tadeusz Chwałka.

Dodał, że „górnicy pracują w trudnych i niebezpiecznych warunkach i dlatego mają prawo oczekiwać należnej zapłaty za swoją ciężką pracę; mają prawo żyć we własnych mieszkaniach i nie powinni być zmuszani do walki o to, do protestów pod ziemią”.

Jak podkreślił Przewodniczący Forum, górnictwo ma już dość zarządzania przez ministerialnych urzędników, którzy nagle stają się Prezesami nie mając należytych kompetencji i doświadczenia. „Obsadzanie stanowisk w spółkach górniczych nie może być podziałem łupów jak często dzieje się to dzisiaj” - mówił do zgromadzonych pod Sejmem górników Tadeusz Chwałka.

Katowice, 28.09.2104r., - Po ponad 11 godzinach negocjacji podpisano w niedzielę nad ranem porozumienie ws. kopalni Kazimierz-Juliusz. Górnicy zakończyli protest. Kopalnia miała ostatecznie zakończyć wydobycie we wrześniu.

  Forum Związków Zawodowych przekazało 19 września 2014 r. ministrowi pracy i polityki społecznej opinię w sprawie zmiany przepisów o waloryzacji rent i emerytur na 2015 rok. Oceniamy propozycję wprowadzenia tzw. waloryzacji mieszanej, która w naszej opinii jest krokiem dobrym o tyle, o ile poprawia sytuację najuboższych emerytów. Ale jest to krok niewystarczający, oderwany od problemów całego systemu emerytalnego. Zauważamy też, że rządowa propozycja stanowi raczej element polityki medialnej Rządu mając poprawić jego notowania w grupie emerytów i rencistów.

Treść opinii pobierz   T U T A J

  Od miesiąca lipca br. w Oddziale KWB Bełchatów wprowadzony jest nowy sposób wyliczania wynagrodzeń wg. systemu SAP ZKL.
Zarząd ZZPRC KWB Bełchatów wystąpił z wnioskiem do Dyrektora Ekonomiczno-Finansowego o przykładowe wyliczenie wynagrodzeń: według dotychczasowego i aktualnego systemu wyliczeń wysokości wynagrodzenia miesięcznego brutto za miesiąc lipiec dla pracowników zatrudnionych w ruchu ciągłym w systemie IV-brygdaowym i podstawowym czasie pracy. Powyższe działanie związane było z zgłaszanymi przez Członków Związku - nieprawidłowościami w naliczaniu wynagrodzeń po wdrożeniu nowego systemu
.