Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

Ustawa o OZE - ciosem w górnictwo

Drukuj

Sejm uchwa­lił usta­wę o od­na­wial­nych źró­dłach ener­gii (OZE). Rzą­do­wa pro­po­zy­cja wpro­wa­dza nowe za­sa­dy wspie­ra­nia ener­gii wy­twa­rza­nej z ta­kich źró­deł. Za uchwaleniem ustawy o OZE było 238 posłów, 167 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Wcześniej w głosowaniach nie przeszedł wniosek PiS o odrzucenie projektu ustawy w całości.Rząd ma decydować, ile energii odnawialnej potrzebuje - m.in. dla spełnienia celów polityki klimatycznej UE i rozpisuje aukcje, które wygrywa ten, kto zaproponuje najniższą cenę. W zamian dostanie gwarancję wsparcia przez 15 lat. Aukcje będą oddzielne dla różnych technologii, dla dużych i małych instalacji. W pierwszym roku obowiązywania ustawy ma być to 2,27 zł za jedną megawatogodzinę prądu. Przewiduje się, że nowa ustawa zacznie funkcjonować od 2016 roku.

Wspieranie źródeł odnawialnych zostanie przerzucone na konsumentów, którzy mają mieć doliczoną do rachunku „opłatę OZE”.

Przyjęta ustawa wpłynie negatywnie na sektor  paliwowo - energetyczny (kopalnie węgla bruntanego, kamiennego oraz funkcjonujące na tym paliwie elektrownie), powodując zmniejszenie wydobycia oraz kolejne niezawinione zawirowania społeczne.

Pismo o odrzucenie ustawy w Senacie - skierował m.in. Prezes PGE - czytaj TUTAJ

x