Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

Sejm uchwalił pakiet osłon dla branży węgla brunatnego !!!

Drukuj

Decyzja jaką podjął Sejm podczas ostatniego posiedzenia w zeszłym tygodniu, jest częsciową realizacją zapisów Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla Brunatnego, w tym wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek Skarbu Państwa. Zawiera ona gwarancje pracownicze dla pracowników.

Przewodniczący  ZZPRC KWBB Adam Blada

 Zabezpiecza się w ten sposób pracowników m.in. zakładów z branży węgla brunatnego na wypadek ewentualnej likwidacji w przyszłości zakładu górniczego lub jego części.

Program osłonowy może być realizowany do 2049 roku, z wypłatą świadczeń do 2053 r.

Odchodzący z pracy górnicy węgla brunatnego i pracownicy sektora elektroenergetycznego, którym do nabycia praw emerytalnych zostanie nie więcej niż cztery lata, będą mogli przejść na urlopy górnicze lub energetyczne, podczas których będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia naliczanego jak za urlop wypoczynkowy. To jeden z zapisów przyjętej w czwartek przez Sejm ustawy o osłonach dla górników i energetyków.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o osłonach dla energetyków i górników węgla brunatnego. Osłony - urlopy górnicze lub energetyczne oraz jednorazowe odprawy pieniężne - to realizacja jednego z elementów porozumienia podpisanego przez przedstawicieli strony rządowej, reprezentatywnych organizacji związkowych oraz spółek energetycznych z udziałem skarbu państwa przy tworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Na zdjęciu m.in. Przewodniczący ZZPRC KWB Bełchatów kol. Adam Blada podczas podpisania Umowy Społecznej w grudniu 2022 r.

 

Zgodnie z projektem ustawy odchodzący z pracy górnicy węgla brunatnego i pracownicy sektora elektroenergetycznego, którym do nabycia praw emerytalnych zostanie nie więcej niż cztery lata, będą mogli przejść na urlopy górnicze lub energetyczne, podczas których będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia naliczanego jak za urlop wypoczynkowy.

 

Dla osób z co najmniej 5-letnim stażem pracy, które nie będą mogły skorzystać z urlopów górniczych, przewidziano jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia.


Niezwykle ważnym jest zapis ustawy dzięki któremu z osłon będą mogli skorzystać również pracownicy będącego w procesie likwidacji ZE PAK, którzy jak wiemy, tracą pracę i zapisy o urlopach czy odprawach pozwolą na "cywilizowane" rozstanie się z obecnym pracodawcą.

Cytując Wiceministra MAP Karola Rabendę pracownicy będą odchodzić z pracy stopniowo, w miarę wyłączania jednostek wytwórczych oraz w miarę postępującej systemowej redukcji wydobycia węgla brunatnego. Program osłonowy może być realizowany do 2049 roku, z wypłatą świadczeń do roku 2053.

Wejście w życie wskazanych w Umowie osłon socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego oraz branży węgla brunatnego  będzie wymagało notyfikacji w zakresie ich zgodności z zasadami pomocy publicznej przez Komisje Europejską.

Dzięki zapisom Umowy społecznej w której strona społeczna zabezpieczyła pracowników w procesie transformacji sektora, cały proces poddany jest monitoringowi i tzw. Umową na przedpolu.

 

W podanym linku można zapoznać się jak przebiegał proces ligislacyjny oraz z trescią Ustawy:

https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3482&fbclid=IwAR16ouU26UnM8pPXQABBJDEm0DHZ87sSeT8wP3e_dtwBQ1KfK1--1UHOfdQ

 

Kolejnym elementem zawartym w Umowy społecznej z grudnia zeszłego roku jest powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Proces tworzenia NABE, według doniesień medialnych wchodzi w decydującą fazę. Zgodnie z informacją Ministerstwa Aktywów Państwowych - inststucje finansowe potwierdziły intencję finansowania NABE, a Skarb Państwa ma objąć zobowiązania gwarancją w wysokości 70 %. 

Wjęcej o NABE możemy przeczytać w linku poniżej:

https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/proces-tworzenia-narodowej-agencji-bezpieczenstwa-energetycznego-wchodzi-w-ostatnia-faze


źródło:

https://zzprckwb.org.pl/aktualnosc/159

https://biznes.interia.pl/praca/news-gornicy-dostana-odprawy-i-dlugie-urlopy-uchwalono-pakiet-osl,nId,6900515?fbclid=IwAR2KhdbhfSVpHzV55g85hdoiK9ZSWNAEMEfwGIChyHbJLkl_NfqylmrOtJ8#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome