Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

Ustawa o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Drukuj

Podpisana przez Prezydenta ustawa wciela w życie postanowienia zawartej w grudniu zeszłego roku umowu społecznej.

Ustawa określa nabycie prawa do urlopu energetycznego, urlopu górniczego oraz jednorazowej odprawy pienieżnej przez pracowników sektora elektroenergetycznego w okresie wyłączania jednostek wytwórczych oraz przez pracowników branży górnictwa węgla brunatnego w okresie systemowej redukcji, ograniczenia lub zakończenia wydobycia węgla brunatnego, w związku z transformacją sektora elektroenergetycznego, wypłaty świadczenia socjalnego w okresie korzystania przez pracowników z urlopu energetycznego i górniczego oraz wypłaty jednorazowej odprawy pieniężnej.

Zgodnie z zapisami ustawy odchodzący z pracy górnicy węgla brunatnego i pracownicy sektora elektroenergetycznego, którym do nabycia praw emerytalnych zostanie nie więcej niż cztery lata, bądą mogli przejść na urlopy górnicze lub energetyczne, podczas których będą otrzymywać 80 procent dotychczasowego wynagrodzenia naliczanego jak za urlop wychowawczy. Natomiast dla osób z co najmniej 5-letnim stażem pracy, które nie będą mogły skorzystać ze wspomnianych powyżej urlopów górniczych czy energetycznych, należeć się bądą odprawy jednorazowe w wysokości 12-to miesięcznego wynagrodzenia.

Warto zwrócić jednak uwagę na jedną zasadniczą kwestię, mianowicie na czas w którym wspomniane wyżej "osłony" będą wchodzić w życie.

W naszym bełchatowskim przypadku nie są to "osłony" na już, na teraz, ale raczej na przyszłość. Osłony zagwarantowane umową społeczną którą podpisał w grudniu zeszłego roku w naszym imieniu Przewodniczący ZZPRC KWB Bełchatów kol. Adam Blada, mogą być uruchomione w miarę postępowania redukcji wydobycia węgla brunatnego związanej z wyłączaniem jednostek wytwórczych przedsiębiorstw energetycznych w przyszłości.

 Z zasadami na jakich będzie przyznawany urlop górniczy czy energetyczny, można zapoznac się w opublikowanym w Dzienniku ustaw dokumencie w podanym na końcu strony linku. Ale co do zasady, wspomniane wyżej urlopy będą przyznawane w wymiarze do 4 lat, ale pod warunkiem, że skorzystanie pozwoli pracownikowi nabyć prawo do emerytury.

 

 

 

więcej:

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 roku o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego

https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/1737

Prezydent podpisał ustawę o osłonach dla górników węgla brunatnego i energetyków.