Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty
Ogłoszenia

Stanowisko SRK BWB do Projektu Programu Dobrowolnych Odejść

Drukuj

W dniu 23 maja członkowie Społecznej Rady Konsultacyjnej Branży Węgla Brunatnego - w piśmie skierowanym do Prezesa Zarządu PGE GiEK S.A. wyraziła swoje stanowisko dotyczące projektu kolejnej wersji Programu Dobrowolnych Odejść. Stanowisko zostało przekazane Ministrowi Skarbu Państwa oraz Prezesowi Zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

" Mając na uwadze objęcie Programem Dobrowolnych Odejść pracowników ze wszystkich obszarów działalności, w których występują jak stwierdza Zarząd nadwyżki zatrudnienia nie widzimy możliwości zawarcia porozumienia dotyczącego Programu Dobrowolnych Odejść, ponieważ stwierdzamy, że takich nadwyżek w Oddziałach KWB Bełchatów i KWB Turów nie ma.

Spadek zatrudnienia występujący od lat w kopalniach, brak przyjęć do pracy powoduje niedobór pracowników i co jest z tym związane wzrost zagrożenia łamania przepisów BHP i wypadkowości w Oddziałach. Najważniejszy jest cel Programu, czyli dalszy spadek zatrudnienia, na co nie wyrażamy zgody, a nie dyskusja o jego zasadach. Nie będziemy brali na siebie odpowiedzialności za zagrożenie życia i zdrowia ludzi oraz możliwych katastrof w kopalniach.

Pomimo, że wypłacone dobrowolne odszkodowania są wyłączone z funduszu wynagrodzeń osobowych Pracodawców to jednak obciążą oddziałowe plany kosztów na kolejny rok, czyli bezpośrednio Pracodawcy będą musieli szukać oszczędności na działalności w celu jego realizacji.
Na przygotowywanie dokumentów w pośpiechu bez dokładnego zapoznania się z nimi przez zatwierdzających i tym samym braku szacunku dla strony społecznej i samych pracowników wskazuje choćby zapis § 6 ust. 6 Regulaminu PDO.

Po raz kolejny zauważamy działanie Zarządu PGE GiEK S.A., który stara się udowodnić, że jest nieomylny w swoich decyzjach, poleceniach i postanowieniach nie zwracając uwagi na głos strony społecznej. Zwracamy uwagę, że jest to jedna z bezpośrednich przyczyn trwających w obu kopalniach sporów zbiorowych.
W związku z powyższym czujemy się zobowiązani powiadomić Ministra Skarbu Państwa jako Gwaranta naszej Umowy Społecznej o jej ewidentnym nie przestrzeganiu przez stronę pracodawcy."