Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty

Pozwolenie środowiskowe dla Turowa zaskarżone !!!

Drukuj

  Pozwolenie środowiskowe dla budowy bloku energetycznego w Elektrowni Turów zostało zaskarżone przez organizację ClientEarth, która wcześniej zaskarżyła decyzję środowiskową na budowę nowych bloków w Elektrowni Opole. Inwestycja w Turowie może się więc opóźnić - poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu Krzysztof Kilian, prezes PGE. Dodał, że PGE może grozić ten sam scenariusz co w przypadku Opola.

"Niewykluczone, że tam też będą zdarzenia odwoławcze, WSA, NSA, czyli pewnie 12 miesięcy, jakby nie liczyć" - powiedział prezes.
W połowie stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję środowiskową dla dwóch nowych bloków PGE Elektrownia Opole. Decyzja środowiskowa została zaskarżona przez organizację ekologiczną, ClientEarth. Decyzja sądu oznaczała, że Elektrownia Opole nie mogła ubiegać się o pozwolenie na budowę tych bloków. PGE Elektrownia Opole złożyła odwołanie od decyzji WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA ogłosić ma swoją decyzję we wtorek, 2 października.

Prezes Krzysztof Kilian nie wyklucza, że ewentualny negatywny dla spółki wyrok NSA uniemożliwi realizację budowy dwóch bloków w Opolu, gdyż zbyt opóźni tę inwestycję.
"Może się zdarzyć, że 2 października NSA podejmie taką decyzję, która w ogóle uniemożliwi podjęcie decyzji w sprawie tej inwestycji, bo ją zbyt opóźni z punktu widzenia zachodzących zmian na rynku, spowolnienia gospodarczego, niskich cen energii (...)" - powiedział Kilian.
Wcześniej prezes PGE mówił, że jeśli wyrok sądu będzie niekorzystny, to spółka będzie musiała rozpocząć od nowa proces pozyskiwania pozwolenia środowiskowego, co przesunęłoby inwestycję w Opolu o kilka miesięcy.
Prezes PGE powiedział, że poza opóźnieniami w realizacji inwestycji w Opolu, wszystkie inne projekty są realizowane zgodnie z planem.
Poinformował, że na przełomie tego i przyszłego roku PGE może przedstawić zaktualizowaną strategię.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w październiku 2010 r. ogłosiło przetarg na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MWe. Według wcześniejszych zapowiedzi rozstrzygnięcie przetargu miało nastąpić w czwartym kwartale tego roku, a oddanie bloku do użytku w 2016 roku.
W listopadzie 2011 roku PGE Elektrownia Opole wybrała ofertę konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostal i Mostostalu Warszawa o wartości 11,56 mld zł jako najkorzystniejszą w przetargu na wybór generalnego wykonawcy dwóch bloków o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym. Umowa w sprawie budowy bloków została podpisana w połowie lutego

źródło: PAP
Posiedzenie Komisji Skarbu Państwa  w dniu.27.09.2012r. - Temat obrad:
Rozpatrzenie informacji na temat planów rozwojowych, w tym organizacyjnych i inwestycyjnych, a także ewentualnych zmian własnościowych w spółkach Grupy PGE S.A. z uwzględnieniem realizacji rządowego Programu polskiej energetyki jądrowej - przedstawiał Minister Skarbu Państwa i Minister Gospodarki oraz Prezes Zarządu PGE S.A.