Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

Burzliwe posiedzenie

Drukuj

  Burzliwie, emocjonalnie ale merytorycznie - tak można ocenić poniedziałkowe posiedzenie SRK BWB. Prezes Zarządu PGE GiEK S.A. p. Jacek Kaczorowski przedstawił m.in. sytuację na rynku energii elektycznej. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ceny prądu zmniejszyły się o ponad 15 proc. - wg analityków i producentów energii w Europie. Na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie prądem handluje się hurtowo, wartość megawatogodziny energii w kontrakcie na 2013 rok wynosi obecnie ok. 176 złotych. Niższe ceny energii są wypadkową spadku cen węgla i uprawnień do emisji CO2.

Sytuacja ta w sposób bezpośredni uderza we wszystkie grupy energetyczne w Polsce - oczywiście w spółkę PGE z równie dużą siłą. Ten stan rzeczy będzie musiał odbić się ekonomicznym echem na stanie kondycji finansowej grupy PGE GiEK S.A. Przed koncernem stoi pilna modernizacja odtworzeniowa mocy wytwórczych w Elektrowniach Opole i Turów. Oby opartych w efekcie końcowych na krajowym paliwie energetycznym jakim jest węgiel kamienny i brunatny - przypis red.

Skutkiem powyższego poddane zostają analizie - zdaniem Prezesa PGE GiEK - wszystkie działania w obszarze każdej działności Koncernu tak, aby możliwie najbezpiecznej oprzeć się wpływom i skutkom spadków cen energii i węgla na kondycję wszystkich oddziałów koncernu. W związku z planowanym wprowadzeniem przez Koncern projektów nowych Regulaminów - omówienie przedstawialiśmy w poprzedniej informacji - strona związkowa jednoznacznie stwierdziła, iż każdy z programów kierowany jest do pracowników wszystkich obszarów działalności Spółki, w których występują tzw. nadwyżki zatrudnienia, natomiast przedstawione projekty nie zawierają podstawowego dokumentu - Załącznika Nr.1 do Regulaminów, który określa i precyzuje wykaz komórek organizacyjnych. Przedstawienia treści Załącznika Nr.1 do Regulaminów bezwzględnie żądamy jako warunku podstawowego i koniecznego. Strona pracodawców udostępni wnioskowany materiał, po zakończeniu prac w tej sprawie - najwcześniej w obszarze jednego miesiąca.

Strony ustaliły, że w związku z dynamiczym przebiegiem wydarzeń spotkają się 31 stycznia br., gdzie m.in. poza sprawami obejmującymi tzw. optymailizację zatrudnienia, w miarę możliwości podjęte zostaną decyzje w obszarze poziomu wynagrodzeń w koncernie. Jak wszystkim pracownikom wiadomo, ważymi podstawami kształtującymi porozumienia w zakresie płac są wielkości inflacyjne - planowane na 2013 i wykonane za 2012. Prezes GUS 15 stycznia br. podał wielkość inflacji za 2012r,, która wyniosła 3,7%.
 

źródło własne