Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty

Dość lekceważenia społeczeństwa

Drukuj

Jesienne protesty związków zawodowych pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa” rozpoczną się 11 września 2013r. i nie skończą wcześniej niż 14 września. Pierwszy dzień będzie miał charakter branżowy. Jesteśmy też gotowi na ich przedłużenie - poinformował Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 lipca 2013 r. w Warszawie.

Jednocześnie jesteśmy gotowi do dialogu autonomicznego prowadzonego przez związki i organizacje pracodawców. Mamy nadzieję, że Rząd jednak się opamięta i zacznie prowadzić prawdziwy dialog, ze związkami” - dodał Tadeusz Chwałka. Zauważył jednak, że patrząc na obecną sytuację, to, że Premier spotyka się jedynie z pracodawcami, nie wskazuje, aby miał ochotę się porozumieć. „Dlatego już teraz odwołujemy się do społeczeństwa, nie tylko do pracowników, nie tylko do związkowców, by wsparli protest w obronie słusznych swoich praw socjalnych” - zaapelował Przewodniczący FZZ. Wspomniał także o ludziach młodych, pracujących na umowy o dzieło przez długi czas, o emerytach, o których prawa upominają się związki zawodowe nie bacząc na to, że nie są to ich członkowie.

Również Przewodniczący OPZZ Jan Guz zaznaczył, że związki stają w obronie wszystkich pracowników, a nie tylko tych, którzy opłacają na nie składki. Odniósł się też do kwestii nowelizacji budżetu, którą zapowiedział Rząd podkreślając, że stracą na tym przede wszystkim zwykli ludzie, korzystający często z pomocy socjalnej. „Ukrywano przed nami fakty, mówiono, że jesteśmy Zieloną Wyspą, a tymczasem to u nas jest najwięcej głodujących dzieci” - powiedział.
Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zaznaczył, że związki są gotowe na długą walkę, a hasło wzywające do protestów jest bardzo szerokie i zachęca do udziału w nich wszystkich przedstawicieli polskiego społeczeństwa, którzy czują się lekceważeni przez obecny Rząd. Mówiąc o odpowiedzi na zaproszenie pracodawców do dialogu autonomicznego podał, że związki oczekują jednoznacznego stanowiska pracodawców w sprawie realizacji zapisów pakietu antykryzysowego z 2009 r. w kwestii m.in. płacy minimalnej czy świadczeń socjalnych.

Liderzy związkowi stwierdzili wspólnie, że stracili zaufanie do pracodawców, którzy załatwiają swoje sprawy z Rządem nie bacząc na trzecią stronę dialogu społecznego. Poinformowali, że o dalszych działaniach związków będą informowali na bieżąco, w komunikatach kierowanych do mediów.

KOMUNIKAT  MKKPS

LIST  DO  ORGANIZACJI   PRACODAWCÓW

OŚWIADCZENIE TRZECH CENTRAL ZWIĄZKOWYCH