Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty
Ogłoszenia

Przewodniczący FZZ u Prezydenta RP

Drukuj

Przewodniczący Forum Związków Zawodowych w dniu 30 października 2013 roku wziął udział w spotkaniu w Kancelarii Prezydenta RP na temat przyszłości dialogu społecznego w Polsce.  W spotkaniu udział wzięli udział liderzy trzech reprezentatywnych central związkowych FZZ, NSZZ "S" i OPZZ oraz organziacji pracodawców.

Tadeusz Chwałka mówił, że dialog w Polsce uległ wyczerpaniu. Związki zawodowe przedstawiły propozycje zmian zarówno w kwestii organizacji i kompetencji TK jak i np. Funduszu Pracy czy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Spotkanie u Prezydenta Tadeusz Chwałka ocenił jako inicjatywę, zmiarzającą do stworzenia szansy do rozmów nt. przyszłości dialogu, związków z pracodawcami oraz stroną rządową. Prezydent zaproponował organizację semianrium, które, w opinii szefa Forum, w zasadzie już się odbyło w formie konferencji z 10 października 2013 r., zorganizowanej przez trzy reprezentwtywne centrale związkowe. Jej efektem są właśnie przedstawione Prezydentowi propozycje zmian w dialogu. Nie wykluczył dalszych rozmów na ten temat z udziałem pozostałych uczestników TK.

Pracodawcy przychylili się do opinii związków o konieczności "nowego otwarcia" dialogu społecznego w Polsce. Przyznali, że regulujące go przepisy mogą być już w wielu punktach przestarzałe, niedostosowane do obecnej sytuacji społecznej i gospodarczej w Polsce.

Spotkanie z pracodawcami, a także stroną rządową mogłoby się obdbyć około połowy listopada, po ich ustosunkowaniu się do propozycji związkowych.

Wspólne propozycje zmian w dialogu społecznym podpisane przez przewodniczących trzech reprezentatywnych central związkowych w załączeniu.

zzprckwb.org.pl/upload/fck/Nowa formula dialogu spolecznego.pdf