Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty
Ogłoszenia

MSP - lista podmiotów o strategicznym znaczeniu

Drukuj

Rada Ministrów zapoznała się z dokumentem "Priorytety zarządzania portfelem podmiotów nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa do roku 2015". "Priorytetem Ministerstwa Skarbu Państwa z jednej strony będzie profesjonalizacja nadzoru i budowa wartości podmiotów ważnych dla ekonomicznego bezpieczeństwa państwa, z drugiej - zmniejszanie zaangażowania państwa w obszarach, w których jego udział nie jest niezbędny" - napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Dokument zawiera także listę spółek o strategicznym znaczeniu dla gospodarki oraz wykaz tych, które mogą zostać poddane przekształceniom własnościowym (m.in. prywatyzacji). Na „Liście podmiotów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa” znalazły się 22 spółki. Nie ma wśród nich żadnej spółki węglowej.

"Na listę podmiotów o znaczeniu strategicznym dla gospodarki wpisane zostały spółki, które budują wartość dla akcjonariuszy, odgrywają ważną rolę w procesie tworzenia silnej gospodarki kraju oraz współtworzą bezpieczeństwo ekonomiczne państwa. Znajdują się na niej również spółki o strategicznym znaczeniu ze względu na pełnioną misję, jak Polskie Radio i Telewizja Polska" - napisano w komunikacie prasowym MSP.

Na liście podmiotów w nadzorze MSP, które mogą zostać poddane przekształceniom własnościowym znalazło się 190 spółek i przedsiębiorstw.

Resort skarbu podał, że w latach 2014-2015 działania na rzecz zwiększania wartości spółek z udziałem Skarbu Państwa będą odbywać się w szczególności poprzez: podejmowanie decyzji, które pozwolą spółkom pozyskiwać kapitał i umożliwią wzrost konkurencyjności, promowanie i inicjowanie współpracy spółek ze środowiskiem badawczo-rozwojowym; optymalne wykorzystanie majątku poprzez wspólne przedsięwzięcia spółek z udziałem SP; budowanie i stosowanie ładu korporacyjnego rozumianego jako zbiór zasad i norm przyjętych dla zarządzania daną organizacją w ramach nadzoru właścicielskiego.

MSP podało, że polityka dywidendowa uzyska formę dokumentu ustalającego zasady jej prowadzenia. Charakteryzować się będzie indywidualnym podejściem do każdej spółki, z uwzględnieniem m.in.: jej sytuacji na rynku, pozycji w branży, potrzeb inwestycyjnych, źródeł zysku.

"Dzięki niej podmioty nadzorowane przez Ministra Skarbu Państwa mogą liczyć na bezpieczny rozwój w perspektywie długoterminowej, przy jednoczesnej realizacji prawa właściciela do osiągnięcia zysku oraz możliwości współfinansowania potrzeb budżetowych państwa" - napisano w komunikacie prasowym resortu.

Poniżej przedstawiamy listę podmiotów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa w nadzorze Ministra Skarbu Państwa:

1. Agencja Rozwoju Przemysłu
2. Bank Gospodarstwa Krajowego
3. Grupa Azoty
4. Grupa Lotos
5. KGHM Polska Miedź
6. Polska Grupa Energetyczna
7. Polska Grupa Zbrojeniowa
8. PWPW
9. PKN Orlen
10. PGNiG
11. PIR
12. Polskie Radio
13. PKO BP
14. PZU
15. PERN Przyjaźń
16. PPPP Naftoport
17. Tauron
18. Telewizja Polska
19. Totalizator Sportowy
20. Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście
21. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk
22. Zarząd Morskiego Portu Gdynia

W załączeniu materiał MSP - "Priorytety zarządzania portfelem podmiotów nadzorowanych przez MSP w 2015r."

źródło: investtracer com