Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty

FORUM GOTOWE NA RADYKALNE DZIAŁANIA WSPIERAJĄCE GÓRNICZE PROTESTY

Drukuj

   Katowice, 15 stycznia 2015r.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Prezydium FZZ przyjęto, że jeżeli rząd nie zrezygnuje z planów likwidacji kopalń, Forum przyłączy się do protestujących górników. Nie wyklucza strajków solidarnościowych.

W ocenie Forum Związków Zawodowych, Rządowy Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej S.A. plan stopniowej likwidacji polskiego górnictwa i dziesiątek tysięcy miejsc pracy w regionie śląskim; to nieodwracalne szkody dla polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa.

Wczorajsze przegłosowanie w Sejmie rządowego planu restrukturyzacji górnictwa głosami rządzącej koalicji, bez wcześniejszego skonsultowania go ze związkami zawodowymi, to dowód, że rząd, mimo deklaracji, nie chce dialogu z przedstawicielami pracowników.

Premierzy, Donald Tusk i Ewa Kopacz, oszukali górników, gdy mówili, że nie będą likwidowali polskich kopalni, a dziś oszukują całe społeczeństwo niszcząc polską gospodarkę.

Likwidując tysiące miejsc pracy w górnictwie i jego otoczeniu skazują na bezrobocie cały region śląski. Niesie to za sobą poważne negatywne skutki społeczne, widoczne dziś chociażby w takich regionach kraju jak np. w wałbrzyskim: wzrost poziomu ubóstwa, ucieczkę ludzi młodych, brak nadziej na inwestycje w przyszłości.

A raz zamkniętych kopalń nie da się ponownie uruchomić!

Za wieloletnie błędne zarządzanie górnictwem i brak kompetencji ze strony nadzoru właścicielskiego w tej branży gospodarki nie mogą odpowiadać rodziny górników i wszystkich, którzy są z nim związani.

W likwidowane dziś kopalnie, w ciągu ostatnich 3 lat zainwestowano 700 mln zł! Zabrakło jednak solidnego planu restrukturyzacji górnictwa, planowania z wyprzedzeniem na co najmniej 5 lat, pomysłu, jak zagwarantować niezależność energetyczną kraju w oparciu o rodzime surowce.

Likwidując kolejne kopalnie, nie rozwiążemy problemów finansowych górnictwa. Wymaga to przygotowania rzetelnego, odpowiedzialnego planu restrukturyzacji branży, ograniczenia obciążających go nadmiernie podatków.

W ocenie FZZ to kolejne polskie rządy są odpowiedzialne za dzisiejsze problemy przemysłu wydobywczego i energetycznego. Jeśli teraz rząd nadal nie będzie prowadził dialogu z górnikami, nie da się powstrzymać wybuchu społecznego niezadowolenia uderzającego w całą polską gospodarkę.

Forum Związków Zawodowych nie wyklucza radykalnych działań i podjęło już przygotowania do czynnej akcji protestacyjnej.

Jak mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej 15 stycznia br. w Katowicach Przewodniczący FZZ Tadeusz Chwałka, Forum już po raz drugi w ostatnich dniach spotkało się na Śląsku, gdzie sytuacja jest coraz bardziej napięta.

”Szybka ścieżka legislacyjna w sprawie planu naprawczego pokazuje, że rząd nie liczy się z głosem społeczeństwa i przedstawicieli pracowników. Potwierdza to słuszność związkowych protestów w Warszawie z września 2013 r. Dlatego dziś zwróciliśmy się do wszystkich 70 organizacji zrzeszonych w Forum o wsparcie i przygotowanie się do akcji. Uważamy, że to co proponuje rząd w jest nie do przyjęcia dla pracowników. Już 2 lata temu mówiliśmy o problemach polskiego górnictwa. Mamy świadomość, że nie da się ich rozwiązać w ciągu 2-3 lat, że na to trzeba dłuższego okresu, ale ze strony rządu brakowało przez lata jakiegokolwiek planu, stąd dzisiejsze niezadowolenie górników jest tak silne” – powiedział Przewodniczący FZZ.

Przewodniczący PZZ Kadra i wiceprzewodniczący Forum Dariusz Trzcionka poinformował, że 15 stycznia odbyły się kolejne rozmowy a związki otrzymały zaproszenie na spotkanie w wąskim ze stroną rządową, by wypracować możliwie najlepsze porozumienie.

„Dziś też spotkaliśmy się z samorządowcami z miast, z których kopalnie przeznaczone są do likwidacji. Przygotowują oni z marszałkiem województwa program naprawczy dla Sląska.

Jako ludzie dialogu miejmy nadzieję że dzisiejsze rozmowy przyniosą dobre rozwiązania dla ratowania Sląska i gospodarki całego w naszym kraju” – mówił.

Marek Klucewicz, Przewodniczący Związku Zawodowego „KONTRA” zaznaczył, że jeszcze nigdy nie było takiego poparcia dla górnictwa pracowników innych gałęzi gospodarki i całego społeczeństwa. Potwierdzają to wielotysięczne demonstracje w różnych miastach.

„Jest coraz bliżej strajku generalnego. Jeżli do niego dojdzie będzie za to odpowiedzialny rząd” - podsumował.

Przewodniczący Solidarności 80, Marek Mnich mówił, że rząd sprawia wrażenie, jakby był na emigracji i nagle zorientował się, że mamy górnictwo węgla kamiennego. Podziękował za wsparcie innych branż przemysłu.

„Uczestnicy akcji protestacyjnej podkreślają, że nie oni są winni złej sytuacji w górnictwie. Oni pracowali zgodnie ze swoimi obowiązkami, a brak odpowiedniego nadzoru właścicielskiego i niekompetentne zarządy doprowadziły polskie górnictwo do tak tragicznej sytuacji. Ludzie dziś zdeterminowani, a po wielu dniach pozostawania pod ziemią trudno koordynować sytuację. Rząd nie ma więc już czasu na przeciąganie rozmów” - argumentował.