Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

WSPÓLNE SPOTKANIE CENTRALI ZWIĄZKOWYCH

Drukuj

Katowice, 20.01.2015r.

We wtorek w Katowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli trzech reprezentatywnych centrali związkowych: FZZ, NSZZ „Solidarność” i OPZZ na temat dalszych planów działań związków w sprawie sytuacji w górnictwie oraz niezbędnych do szybkiego rozwiązania problemów innych branż.

 

Z ramienia Forum Związków Zawodowych w spotkaniu uczestniczyli: Przewodniczący Tadeusz Chwałka, Wiceprzewodniczący: Waldemar Lutkowski, Dariusz Trzcionka oraz Marek Mnich.

Po spotkaniu przedstawicieli trzech centrali związkowych: Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, związki przesłały na ręce Premier Ewy Kopacz wspólne pismo, w którym wystąpiły o podjęcie negocjacji ze stroną związkową w sprawie dialogu społecznego oraz branżowego. Wyraziły nadzieję, że rozmowy zostaną podjęte jeszcze w tym miesiącu.

TREŚĆ  PISMA

Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem przewodniczących: Tadeusza Chwałki (FZZ), Piotra Dudy (NSZZ "S"), Jana Guza (OPZZ). Poinformowali oni o piśmie skierowanym do Pani Premier, a także o dokonanych podsumowaniach protestów związkowych na Śląsku. Przekazali także, iż przygotowują wspólny scenariusz działań.

Jak powiedział Przewodniczacy FZZ Tadeusz Chwałka, związki przede wszystkim chcą prowadzić dialog przy stole, a nie na ulicy, jak to miało miejsce na Śląsku. Nie stało się tak jednak z winy związków, ale ze względu na niechęć ze strony rządu.

Podkreślił, że Forum jest organizacją apolityczną, więc dyskusji o powrocie do dialogu nie wiąże z interesami ani koalicji, ani opozycji. Dodał, że związki stale dekalrują gotowość do rozmów, wyciągają rękę do partnerów i rządu, by przywrócić trójstronny dialog. "Nie chodzi nam bowiem o to, by rząd ugiął się jedynie przed protestami, ale o prawidziwy konsensus przy stole" - powiedział Tadeusz Chwałka.

Dodał jednoczesnie, że jeżeli nie zmieni się kultura dialogu, to nawet najlepsza ustawa, której projekt związki i pracodawcy już przygotowały, nie wiele pomoże.

źródło AG - FZZ