Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty

Zespół ekspertów zakończył prace nad projektem zmian ustwy o dialogu

Drukuj

12 marca br. eksperci związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz strony rządowej zakończyli prace nad projektem ustawy o zmianach w dialogu społecznym i jego instytucjach. Spotkanie odbyło się w centrum Partnerstwa Społecznego Dialog i wzięli w nim udział również przedstawiciele resortu pracy odpowiedzialni za kwestie ubezpieczeń społecznych, świadczeń socjalnych oraz wynagrodzeń.

Forum Związków Zawodowych reprezentowała Anna Grabowska.

Podczas spotkania zespołu omawiano przepisy przejściowe i końcowe do projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego oraz zmiany w innych przepisach obowiązujących. Propozycje strony związkowej dotyczące zasad negocjowania i waloryzowania płacy minimalnej wzbudziły najwięcej kontrowersji tak ze strony pracodawców, jak i strony rządowej. Ustalono, że zostaną podniesione podczas podsumowującego spotkania z liderami partnerów społecznych i rządu, które zaplanowano na 20 i 21 marca br. w Dobieszkowie.

Eksperci uzgodnili również projekty regulaminów Rady oraz Biura Rady. Propozycje Forum Związków Zawodowych w tych zakresach zostały przyjęte.

W projekcie ustawy występują jeszcze pewne rozbieżności, ja np. kwestia związana z powołaniem rzecznika dialogu bądź dyrektora biura; zasady niektórych głosowań w Radzie, reprezentatywności organizacji pracodawców, uczestnictwa w pracach Rady przedstawicieli strony rządowej, sposób powoływania członków Rady czy usytuowanie zespołów branżowych. Te, a być może jeszcze dodatkowe kwestie, będą przedmiotem rozmów podczas spotkania wyjazdowego.

źródło: ag/fzz