Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty

PREZYDENT PODPISAŁ USTAWĘ O RADZIE DIALOGU SPOŁECZNEGO

Drukuj

3 sierpnia 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. W spotkaniu w Belwederze uczestniczyli również przedstawiciele partnerów społecznych, Forum Związków Zawodowych reprezentowali Przewodniczący Tadeusz Chwałka oraz Anna Grabowska, doradca ds. społeczno-prawnych FZZ.

Ustawa o RDS jest efektem dwuletnich prac ekspertów partnerów społecznych – związków zawodowych i organizacjimpracodawców, we współpracy ze stroną rządową. Podkreślił to w swoim wystąpieniu również Prezydent. Mówił o znaczeniu autonomicznych prac partnerów, roli kompromisu, jaki udało się im osiągnąć. Wskazał również na rolę związków zawodowych w przygotowaniu projektu, podkreślając, że bez związków ustawy tej by nie było. Przypomniał o trudnej sytuacji ostatnich dwóch lat, gdy dialog trójstronny w naszym kraju nie funkcjonował po zawieszeniu prac w Trójstronnej Komisji przez związki. Bronisław Komorowski życzył przyszłym członkom Rady wytrwałości w realizacji zapisów ustawy. Podkreślił też na rolę dialogu obywatelskiego, który należy rozwijać.

Następnie głos zabrał minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który podziękował szefom oraz ekspertom organizacji związkowych i pracodawców, a także pracownikom Departamentu Dialogu MPiPS za wielogodzinne prace nad każdym artykułem projektu ustawy. Zaznaczył, że „czyni ona dialog w Polsce silnym jak nigdy dotąd”. Przypomniał o istotnej roli partnerów, jaką będzie przewodniczenie Radzie Dialogu Społecznego, o ich uprawnieniach związanych z procesem legislacyjnym, o zdolności do porozumiewania się, która nadal będzie bardzo potrzebna.

W nieoficjalnej części spotkania, z udziałem przedstawicielami resortu pracy, związków zawodowych i organizacji pracodawców, Prezydent jeszcze raz pogratulował partnerom sukcesu i życzył powodzenia w dialogu.

Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka przypomniał, o konferencji zorganizowanej przez FZZ w październiku 2013 r., z udziałem byłych przewodniczących Trójstronnej Komisji oraz wybitnych przedstawicieli świata nauki, która rozpoczęła prace nad projektem nowej ustawy. Podkreślił, że to właśnie związki dały sygnał do radykalnej zmiany reguł prowadzenia dialogu w Polsce, najpierw zawieszając pracę w Trójstronnej Komisji w czerwcu 2013 r. a potem przystępując do prac nad projektem nowej regulacji.

Zabierając głos w imieniu pracodawców prezes BCC Marek Goliszewski zaznaczył, że dyskusje o nowym kształcie dialogu przebiegały między partnerami spokojnie, z uwzględnieniem racji stron. Za szczególnie istotne uznał to, że udało się osiągnąć kompromis przy stole rozmów, a nie „debatować” na ulicy.

Ustawa została skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 14 dni o daty ogłoszenia.

źródło: Anna Grabowska - FZZ