Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

PREZYDENT RP PAN ANDRZEJ DUDA NA BARBÓRCE W BEŁCHATOWIE

Drukuj

Podczas uroczystości w Bełchatowie, gdzie z udziałem prezydenta obchodzono Barbórkę - górnicze święto, Andrzej Duda przypomniał, że jest tu jedna z największych kopalń węgla w Europie i największa w Europie elektrownia, która zaspokaja ponad 20% polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. – Nie sposób sobie wyobrazić funkcjonowania państwa polskiego bez Bełchatowa – stwierdził.

Jak mówił, ważne jest, by polityka energetyczna w Polsce była prowadzona odpowiedzialnie. – Odpowiedzialnie, to znaczy z uwzględnieniem naszych możliwości i zasobów, a przede wszystkim z uwzględnieniem warunków na jakich Polska może być państwem suwerennym – zaznaczył.

Jeżeli jakieś państwo posiada 90% europejskich zasobów węgla, jeżeli sektor energetyczny jakiegoś państwa opiera się w zdecydowanej części na węglu, to mówienie w tym państwie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe – stwierdził.

Jak wyjaśniał, o dekarbonizacji można mówić tylko w kontekście ograniczania emisji CO2 poprzez rozwój nowoczesnych technologii, inwestycje w branże wydobywczą i energetyczną w połączeniu z rozwojem polskiej nauki. – To jest dla nas jedyna droga, bo węgiel jest podstawą naszej suwerenności energetycznej, której nikt nie ma prawa nam odbierać i o którą dbałość jest podstawowym zadaniem polskich władz – podkreślał prezydent.

W opinii prezydenta, nowy rząd z pochodzącą z górniczej rodziny premier, przygotuje dobry plan dla polskiego górnictwa i polskiej nauki, która się problemami górnictwa zajmuje.

- Wierzę w to, że ten plan doprowadzi do tego, że nigdy już nie będzie sytuacji, jak jest dzisiaj, kiedy górnictwo przez wiele lat produkujące gigantyczną część dochodu, zostało zaniedbane. Jeśli mówimy o naprawie polskiego państwa - a mówimy o niej i zaczęliśmy ją realizować - to jest to także naprawa polskiego górnictwa. Poprawa wydajności, dochodowości, warunków pracy i bezpieczeństwa – mówił prezydent.

Wręczając odznaczenia Andrzej Duda podkreślał, jest jako Prezydent RP jest jedynie nośnikiem woli polskiego państwa, bo to Rzeczpospolita honoruje tych, którzy zasłużyli się dla niej swoją pracą. – Cieszę się, że jako prezydent mogę Państwu te odznaczenia wręczyć i w imieniu Rzeczpospolitej, za tę pracę, za tę służbę, serdecznie dziękuję – mówił.

- Życzę Państwu spokoju. W pracy, w domach, życzę Państwu, żeby to wszystko, co powiedziałem przed momentem się spełniło. Życzę Państwu, żebyście pracując dla Polski, mogli powiedzieć, że widzicie, że ojczyzna kocha Was tak samo jak Wy ją kochacie. Chciałbym, żeby tak było i tego Państwu życzę. Niech św. Barbara ma w swojej opiece wszystkich górników i pracowników przemysłu wydobywczego. Szczęść Wam Boże – zakończył.

źródło: prezydent.pl

foto: Andrzej Hrechorowicz