Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty

Sejm RP - 12.01.2016r. wysłuchanie publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Drukuj

                                  

Warszawa - Sejm RP - 12.01.2016r. - Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przeprowadziła wysłuchanie publiczne prezydenckiego projektu zmian w ustawie emerytalnej. Projekt przywraca niższy wiek przechodzenia na emeryturę - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. 

 

Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" opowiada się za ustaleniem stażu pracy pozwalającego na przechodzenie na emeryturę - niezależnie od wieku - na 35 lat składkowych dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. OPZZ uważa, że staż powinien wynosić 40 lat niezależnie od płci, ale w okresach składkowych należałoby uwzględnić czas urlopu wychowawczego oraz zwolnień lekarskich po wypadku przy pracy i w przypadku choroby zawodowej.  

 

Związki zawodowe poparły proponowaną przez prezydenta zmianę, ale argumentowały, że najważniejszą sprawą jest zapewnienie większych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co ustabilizowałoby go. Taką stabilizację zapewniłby wzrost wynagrodzeń, od których odprowadzane są składki oraz zwiększenie płacy minimalnej do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia - przekonywali podczas wysłuchania. 

Apelowali też, by likwidować sytuacje, w których składka nie jest opłacana, lub jest zmniejszana np. przy zbiegu różnych form zatrudnienia. 

 

Projekt stanowiska rządu do prezydenckiego projektu ustawy zakłada, że będzie ono pozytywne - powiedział podczas wysłuchania wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. Zaznaczył, że formalnego stanowiska jeszcze nie ma, ale - jak powiedział - może ono być przedmiotem wtorkowego posiedzenia rządu. 

 

Premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej zapewniała, że projekt prezydencki jest zgodny z założeniami programowymi rządu PiS. - Dobrze, że to wysłuchanie

publiczne się odbyło - rząd jest zdania, że ten projekt w tym kształcie jest dla nas do zaakceptowania, bo to jest przecież program, który również Prawo i Sprawiedliwość prezentowało - mówiła. Podczas posiedzenia komisji stanowisko rządu przedstawiał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. 

 

Prezydencka minister Anna Surówka-Pasek dziękowała za uwagi do projektu ustawy.- Wiele środowisk zauważyło, że ta reforma (wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat - PAP) była reformą w złym kierunku i że należy przywrócić obowiązujące wcześniej zasady - podkreśliła. 

Zaznaczyła, że wcześniejszy wiek przejścia na emeryturę jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownika. Osoby, które są w złym stanie zdrowia będą mogły same zdecydować, że chcą przejść na emeryturę, a osoby w dobrym zdrowiu i mogące jeszcze pracować same decydować, czy z tego prawa korzystać - mówiła Surówka-Pasek. 

 

Przewodnicząca komisji Beata Mazurek (PiS) zapowiedziała, że wnioski zgłoszone podczas wtorkowego wysłuchania będą podstawą dyskusji posłów podczas kolejnego posiedzenia dotyczącego projektu ustawy.Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS po pierwszym czytaniu w Sejmie na początku grudnia trafił do komisji polityki społecznej i rodziny. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r. a mężczyźni w 2020.

źródło: pap