Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

KONFERENCJA W BEŁCHATOWIE – KOPALNIA ZŁOCZEW PRZYSZŁOŚĆ I SZANSA REGIONU ŁÓDZKIEGO

Drukuj

22.05.2017 roku w Bełchatowie odbyło się spotkanie zorganizowane przez organizacje związkowe z bełchatowskiej kopalni. Tematem spotkania była opóźniająca się decyzji ws. budowy kopalni „Złoczew”.

W apelu wystosowanym do posłów i senatorów regionu łódzkiego czytamy na wstępie [..] Bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga nieustannej modernizacji oraz budowy nowych bloków energetycznych. Niewątpliwie do najważniejszych zadań inwestycyjnych w województwie łódzkim należy budowa nowej odkrywki węgla brunatnego w rejonie Złoczewa[..]
 Treść Apelu w całości          FOTOGALERIA
Decyzja środowiskowa nie została wydana, bo według RDOŚ w Łodzi były braki w dokumentacji. Na ich uzupełnienie Koncern PGE GiEK ma czas do 29 września.
Jednak czy oby na pewno? Jak długo można czekać? Czy przypadkiem ten czas nie jest zwykłym przeciąganiem w czasie ?

„Nie pozostanie nam nic innego jak ulica, delikatnie i na wprost mówiąc. Te miejsca pracy, one są potrzebne jak powietrze” – powiedział Radiu Łódź Przewodniczący ZZPRC KWB Bełchatów Waldemar Lutkowski.
Ta wypowiedź na wprost pokazuje jak ważną dla regionu bełchatowskiego jak również dla gmin Złoczew, Burzenin, Ostrówek czy Lututów jest decyzja środowiskowa. W przypadku gdyby ziścił się czarny scenariusz i taka decyzja nie została by wydana, czy co gorsza, miała by być negatywna, to mogło by się okazać, że w przeciągu kilkunastu lat znikną tysiące miejsc pracy, zarówno bezpośrednio w kopalni jak również w bełchatowskiej elektrowni czy firmach świadczących usługi na rzecz czy po prostu żyjąca i funkcjonująca dzięki bełchatowskim zakładom.
Na Apel wystosowany przez organizacje związkowe odpowiedzieli Parlamentarzyści zarówno  Prawa i Sprawiedliwości jak również Platformy Obywatelskiej. Na spotkanie przybyła również Posłanka -Pani Małgorzata Janowska ,reprezentantka Koła Poselskiego Republikanie.
Z pośród Parlamentarzystów stawili się na m.in.  Posłanki p. Anna Milczanowska, p. Elżbieta Radziszewska, p. Beata Mateusiak-Pielucha, p. Dorota Rutkowska, jak również wspomniana już wcześniej Posłanka, Małgorzata Janowska. Stawili i aktywnie brali udział w dyskusji również panowie Posłowie: Grzegorz Wojciechowski, Cezary Grabarczyk, Piotr Polak jak również ,a może przede wszystkim Pan Poseł Dariusz Kubiak, który podczas swojego wystąpienia poinformował, że kierowany przez niego „Zespół parlamentarny ds. Złoczewa” zbierze się w najbliższych dniach. Z niewiadomych przyczyn zabrakło na spotkaniu senatora Wiesława Dobkowskiego - pracownika KWB Bełchatów.

Z powodów służbowych - nie mógł wziąć udziału w spotkaniu Poseł Piotr Apel z Kukiz’15, który to na początku maja spotkał się ze związkowcami z bełchatowskiej kopalni. Pan poseł był reprezentowany przez Dyrektora biura poselskiego jak również  lokalnego działacza Kukiz’15 Pana Marka Olszewskiego.
Na spotkaniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli władzy lokalnej z Panią Burmistrz Złoczewa Jadwigą Sobańską na czele. Stawił się również wicewojewoda łódzki Pan Karol Młynarczyk oraz wójt Gminy Burzenin Pan Jarosław Janiak.
Osobą do której (co zrozumiałe) z racji pełnionej funkcji, najczęściej kierowano pytania był Dyrektor PGE GiEK S.A. Oddział KWB Bełchatów Pan Marian Rainczuk, który
przybył na dzisiejsze spotkanie wraz z Dyrektorem Technicznym bełchatowskiej kopalni Panem Włodzimierzem Sarneckim.
Dyrektor Marian Rainczuk zachęcał do bardziej optymistycznego spojrzenia na całą sytuację [..] dalsze przeciąganie mogło by spowodować zmianę nastrojów społecznych[..] -powiedział Pan Dyrektor w kontekście ostatniego przełożenia decyzji środowiskowej przez RDOŚ w Łodzi. Marian Rainczuk wierzy, że do września uda się uzupełnić wspomniane braki w dokumentacji.

Warto wspomnieć, że licznie stawiły się również media, zarówno te o charakterze krajowym jak również lokalne.

Podczas spotkania głos w sprawie palącego problemu „Złoczewa” zabierali zaproszeni goście, wśród których prym wiodła wspomniana wcześniej Pani Jadwiga Sobańska. Pani Burmistrz wskazywała na zniecierpliwienie mieszkańców zainteresowanych gmin przeciągającą się w czasie decyzją o rozpoczęciu budowy kopalni „Złoczew”.
Głos zabrali również przedstawiciele związków zawodowych m.in. współprowadzący spotkanie Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego KWB Bełchatów oraz wiceprzewodniczący Forum Związków Zawodowych kolega Waldemar Lutkowski jak również Przewodniczący MZZ Odkrywka Adam Olejnik
W imieniu MK NSZZ „Solidarność” z bełchatowskiej kopalni wypowiedział się Członek Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ Solidarność, były Poseł Pan Włodzimierz Kula.
Spotkanie, które odbyło się w Hotelu Sport w Bełchatowie, było początkiem działań związków zawodowych funkcjonujących w bełchatowskiej kopalni w obronie planowanej budowy odkrywki „Złoczew”,  a hasło przewodnie które towarzyszyło zebranym, czyli „KOPALNIA ZŁOCZEW PRZYSZŁOŚĆ I SZANSA REGIONU ŁÓDZKIEGO” uświadomiło wielu z zebranych, jak ważne jest wsparcie przedstawicieli Parlamentu czy władz lokalnych, dla budowy kopalni „Złoczew”.