Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty
Ogłoszenia

TAK DLA KOPALNI ZŁOCZEW – SPOTKANIE W ŁODZI

Drukuj

29.05.2017 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego miało miejsce spotkanie, na którym omówiono dotychczasowe działania wszystkich zaangażowanych stron dotyczących rozpoczęcia eksploatacji złoża węgla brunatnego „Złoczew”.
 

 

Spotkanie zostało zorganizowane przez Zarząd Stowarzyszenia „Tak dla Kopalni Złoczew” przy udziale przedstawicieli związków zawodowych z bełchatowskiej kopalni, którzy to tydzień temu zapoczątkowali cykl spotkań dotyczących palącej i kluczowej dla całego województwa inwestycji. Ponadto na zaproszenie Stowarzyszenia odpowiedzieli i stawili się Parlamentarzyści Panie: Posłanki Elżbieta Radziszewska, Dorota Rutkowska oraz Poseł Cezary Grabarczyk.
Licznie na spotkaniu zebrali się również Samorządowcy zainteresowanych gmin, wśród których pełniła obowiązki współprowadzącej zebrania Burmistrz Złoczewa Pani Jadwiga Sobańska. Na spotkanie przybył również Wojewoda Łódzki Pan Zbigniew Rau. Niestety - na wspólnym posiedzeniu nie uczestniczyli przedstawieciele PGE GiEK S.A. Oddział KWB Bełchatów.
Drugie spotkanie w odstępie tygodnia poświęcone odkrywce Złoczew pokazuje skalę i poziom problemu z jakim należy się zmierzyć, aby proces uzyskania decyzji środowiskowej oraz koncesji przebiegł możliwie sprawnie.
Na wstępie, jako współprowadząca spotkanie Pani Jadwiga Sobańska, wskazała na intensyfikację spotkań w ostatnim czasie oraz przywitała zebranych gości - „Odkrywka powinna łączyć a nie dzielić” – stwierdziła Burmistrz Złoczewa.
Pani Burmistrz zwróciła uwagę na coraz większe zainteresowanie organizacji pro ekologicznych, ale jak na razie większość społeczeństwa z zainteresowanych gmin opowiada się za kopalnią „Złoczew”. Wskazywała również na sprzyjające warunki w gminach takie jak słaba gleba czy brak turystki itp. Drugi z gospodarzy spotkania Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień, omówił pokrótce poprzednie spotkania oraz wskazywał że „Nie musimy się przekonywać, w tym gronie co do Odkrywki„.
Jednak najważniejszą i najczęściej wywoływaną na sali osobą był Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi Pan Kazimierz Perek, który na wstępie stwierdził: „Również jestem za tą Odkrywką” .
Dyrektor odpowiedział na wiele pytań i rozwiał wiele z wątpliwości, jednak pewne niedomówienia i niedociągnięcia ze strony inwestora którym w tym przypadku jest KWB Bełchatów, pozostało. Dalsze decyzję ws. budowy są uzależnione od przedstawionej przez inwestora dokumentacji. – Termin jej wydania leży po stronie inwestora i wykonawców raportu. Trzeba pamiętać o wymogu wpisania przedsięwzięcia do rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego gospodarowania wodami na terenie dorzecza Odry. Musi zostać ustalona indywidualna ocena dotycząca skutków tej inwestycji dla wód na tym terenie. – stwierdził Kazimierz Perek. Już w najbliższą środę ma odbyć się robocze spotkanie z Dyrektorem Kopalni, podczas którego będą bardziej szczegółowo omawiane braki w dokumentacji, co było bezpośrednią przyczyną przełożenia decyzji środowiskowej ws. kopalni „Złoczew”.

źródło własne