Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

                                  

Warszawa - Sejm RP - 12.01.2016r. - Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przeprowadziła wysłuchanie publiczne prezydenckiego projektu zmian w ustawie emerytalnej. Projekt przywraca niższy wiek przechodzenia na emeryturę - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. 

 

Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" opowiada się za ustaleniem stażu pracy pozwalającego na przechodzenie na emeryturę - niezależnie od wieku - na 35 lat składkowych dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. OPZZ uważa, że staż powinien wynosić 40 lat niezależnie od płci, ale w okresach składkowych należałoby uwzględnić czas urlopu wychowawczego oraz zwolnień lekarskich po wypadku przy pracy i w przypadku choroby zawodowej.  

 

Związki zawodowe poparły proponowaną przez prezydenta zmianę, ale argumentowały, że najważniejszą sprawą jest zapewnienie większych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co ustabilizowałoby go. Taką stabilizację zapewniłby wzrost wynagrodzeń, od których odprowadzane są składki oraz zwiększenie płacy minimalnej do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia - przekonywali podczas wysłuchania. 

Apelowali też, by likwidować sytuacje, w których składka nie jest opłacana, lub jest zmniejszana np. przy zbiegu różnych form zatrudnienia. 

 

W dniu 7-go stycznia br. Społeczna Rada Konsultacyjna Branży Węgla Brunatnego GK PGE wystosowała pismo do Pana Sławomira Zawady - Prezesa Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., dotyczące zwołania w możliwie najszybszym terminie wspólnego posiedzenia z udziałem: Zarządu PGE GiEK S.A., Dyrektorów Oddziałów KWB Bełchatów i KWB Turów, Prezesów Spółek: Betrans, Bestgum Polska, Ramb i MegaSerwis, Strony społecznej SRK BWB.

Podstawowym tematem wspólnego posiedzenia będzie: realizacja postanowień wynikłych z Porozumienia zawieszającego prowadzone spory zbiorowe w podmiotach GK PGE oraz wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego zawarcia porozumień płacowych (ich realizacji) na 2016r. w/w Oddziałach i Spółkach.

źródło: SRK BWB

 Dorota Gardias przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w latach 2005-2011, obecnie przedstawicielka w ramienia Forum Związków Zawodowych w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES) została wybrana na Przewodniczącą Forum Związków Zawodowych.

 

Wybory odbyły się 21 grudnia 2015 r. na Nadzwyczajnym Kongresie FZZ zwołanym po tragicznej śmierci Przewodniczącego FZZ Tadeusza Chwałki w dniu 11 listopada 2015 r.

14 grudnia 2015r. w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze Posiedzenie Plenarne Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem szefa RDS Piotra Dudy, z udziałem Premier Beaty Szydło, Marszałków Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz Senatu Stanisława Karczewskiego.

Piotr Duda przypomniał na wstępie o zawieszeniu prac w Trójstronnej Komisji przez związki zawodowe i licznych protestach ulicznych, które miały miejsce potem. Zaznaczył, że nikt wówczas nie mówił o łamaniu Konstytucji przez stronę rządową, choć np. łamanie jej art. 20 mówiącego o dialogu społecznym było oczywiste. Wyraził nadzieję, że więcej takie uliczne marsze związków zawodowych nie będą już potrzebne, że rozpoczniemy nowy etap dialogu przy - stole negocjacyjnym. Jak powiedział, wierzymy, że RDS nie będzie już tylko pocztą przyjmującą rządowe informacje, ale miejscem faktycznej debaty dla dobra obywateli i Państwa. Mówił o potrzebie jak najszybszego uruchomienia dialogu branżowego i systemowego, do którego powołana jest Rada.