Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

   

22 października 2015r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste powołanie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 59 członków Rady Dialogu Społecznego. W skład Rady z ramienia Forum Związków Zawodowych powołani zostali: Przewodniczący FZZ Tadeusz Chwałka oraz Wiceprzewodniczący FZZ: Waldemar Lutkowski (pełniący funkcję Przewodniczącego ZZPRC KWB Bełchatów), Lucyna Dargiewicz, Marek Mnich, Stanisław Stolorz, Dariusz Trzcionka, Mariusz Tyl oraz członek Prezydium FZZ Zygmunt Mierzejewski.

Osoby powołane do Rady Dialogu Społecznego

Prezydent pogratulował twórcom ustawy o Radzie Dialogu Społecznego dopuszczenia do udział w swoich pracach Prezydenta z głosem doradczym, wyraził radość z możliwości uczestniczenia w Radzie poprzez swojego doradcę społecznego, którą została Agnieszka Lenartowicz-Łysik. Jednak Prezydent podkreślił, że chciałby uczestniczyć w konsultacjach RDS również osobiście. Zaznaczył, że formuła Komisji Trójstronnej wyczerpała się, dlatego też ogromnie wierzy w nowo powołaną Radę Dialogu Społecznego, liczy „na jej rolę dla budowy lepszej Polski, dla jej rozwijania, dla dążenia do tego, żeby państwo nasze było nadal budowane, ale w sposób spójny, aby był rzeczywiście zapewniony zrównoważony rozwój i żeby było poczucie solidaryzmu społecznego”.

Prezydent zaznaczył, że fundamentalne znaczenie w tym zakresie dla wszystkich tych zadań ma dialog rozumiany jako dążenie do porozumienia w kwestiach ważnych, które mają dla obywateli, dla rozwoju gospodarczego i społecznego.

Zaznaczył, że ustawa o Radzie Dialogu Społecznego dopuszcza możliwość zapraszania do udziału w pracach Rady z głosem doradczym przedstawicieli innych organizacji spoza środowisk członków RDS. Prezydent dodał, że chciałby by kolejni przewodniczący Rady o tej możliwości pamiętali. Wierzy, że poprzez proces konsultacyjny można będzie odbudować poczucie wspólnoty, które jest potrzebą społeczną.

Kończąc swoje wystąpienie powiedział: „jesteście Państwo grupą niezwykle reprezentatywną, mógłbym powiedzieć, że dzisiaj stoi przede mną gremium, które rzeczywiście może decydować o przyszłych losach Rzeczypospolitej, przyszłych losach polskiego społeczeństwa jako całości”.

Po zakończeniu uroczystości odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Wybrano na nim Przewodniczącego Rady, którym został Piotr Duda - Przewodniczący NSZZ „Solidarność”.