Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej podczas posiedzenia w dniu 19.08.br. nie podjęła decyzji w sprawie zmian w Zarządzie. Na 14 września zwołano Nadzwyczajne Zromadzenie Akcjonariusz PGE, które ma zdecydować o zmianach w Radzie Nadzorczej spółki. Czyli - wg MSP - jak nie obecna, to przyszła (zmieniona) Rada Nadzorcza wymieni skład Zarządu PGE, który będzie "chciał" zrealizować plany pomocowe dla górnictwa węgla kamiennego.

19.08.2015

 

19.08.br. w Bełchatowie odbyła się kolejna tura rozmów Pracodawców PGE GiEK S.A./ spółek zależnych i nadzorowanych przez PGE GiEK S.A. oraz Strony Społecznej - kopalnie/elektrownie/elektrociepłownie/Spółki PGE GiEK S.A. (kolejny raz w „asyście” przedstawiciela PGE) w sprawie zakończenia Sporów zbiorowych trwających w większości Spółek naszej Grupy, trwających od stycznia br.

Niestety pomimo wypracowania w proponowanym i na bieżąco negocjowanym Porozumieniu pewnych wspólnych kierunków i uzgodnień - Strony w dniu dzisiejszym zakończyły rozmowy ustalając - zgodnie z procedurą prowadzenia sporów zbiorowych - podpisanie Protokołów rozbieżności i przejście do fazy mediacji.

Strona społeczna wyznaczyła grupę do prowadzenia mediacji - jak również - ustaliła harmonogram swoich działań na najbliższe dwa tygodnie.

  Na czwartek zaplanowano posiedzenie rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej - donoszą "Parkiet" i "Rzeczpospolita" zaznaczając, że w programie jest punkt na temat zmiana w zarządzie.

Jak donoszą oba dzienniki powodem ewentualnych zmian w zarządzie PGE są różnice zadań pomiędzy władzami spółki, a resortem skarbu odnośnie finansowania Nowej Kompanii Węglowej.
Przypominamy, że według ostatnich doniesień medialnych PGE ma dokapitalizować Nową Kompanię Węglowa kwotą 400 mln zł. Oprócz PGE koło ratunkowe tonącej Kompanii Węglowej mają rzucić też Energa i PGNiG Termika oraz TF Silesia, które łącznie mają dorzucić 500 mln zł.
Według zapowiedzi wiceministra skarbu Wojciecha Kowalczyka NKW ma powstać do końca sierpnia, ale termin ten jest coraz mniej realny, bo jak czytamy w "Rz" i "Parkiecie" PGE też nie chce realizować planu MSP.


W ostatnich dniach sprawa udziału spółek energetycznych w ratowaniu górnictwa stała się szczególnie gorąca. Z tego powodu zmienił się skład rady nadzorczej Taurona, który postawił twarde warunki przejęcie kopalni Brzeszcze. Rozmowy na ten temat nadal trwają. Z kolei prezes Energii, która według planów MSP ma też dokapitalizować NKW powiedział, że ze względu na strukturę aktywów Energa nie widzi uzasadnienia do finansowego zaangażowania się w Kompanię Węglową.
Cytowany przez "Rz" minister skarbu Andrzej Czerwiński, przekonuje, że jest w stałym kontakcie z zarządami spółek energetycznych i zapewnia, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje personalne. Jak podkreśla działania resortu mają na celu stabilizację sytuacji spółek i biorąc to pod uwagę każdy prezes spółki kontrolowanej MSP może być poddany ocenie.
 
źródło: cire.pl; rzeczpospolita; parkiet

Rok 2015 jest w naszym regionie czasem istotnych jubileuszy w tym 40-lecia PGE GiEK SA: Oddział KWB Bełchatów i Oddział Elektrownia Bełchatów.

W ramach kampanii „GKS Bełchatów łączy – Jacek Krzynówek” górniczy klub przygotował specjalny film odnoszący się do jego relacji z PGE Polską Grupą Energetyczną i podmiotami, które wchodzą w skład GiEK SA.