8 listopada 2019r. Ministerstwo Energii przedstawiło zaktualizowany i rozszerzony projekt dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r. – strategia rozwoju sektora paliwowo-energetycznego” (PEP2040).
Zdaniem byłego już Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, zaktualizowany po konsultacjach społecznych projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. - uwzględnia wiele zgłoszonych uwag, a jego priorytetem jest zachowanie ewolucyjnego charakteru transformacji polskiej energetyki, aby przebiegała ona w sposób bezpieczny dla ludzi i gospodarki.
Nowym elementem jest dodanie efektu POZORNEGO USPOKOJENIA, jak i wskazania potrzeby adaptacji załóg na nowe, niedookreślone rozwiązania.
„ Dla zachowania ładu społecznego i środowiskowego istotne są działania po zakończeniu eksploatacji złoża lub wycofaniu z systemu jednostki wytwórczej. Konieczne jest nie tylko zabezpieczenie kopalń, w których nastąpiło sczerpanie złóż, ale transformacja całych regionów górniczych.
W wielu przypadkach kopalnia i/lub elektrownia oraz firmy świadczące usługi dla nich to główni pracodawcy w regionie, dlatego brak działań może skutkować problemami społeczno-gospodarczymi. Niezbędne jest wdrażanie specjalnych programów rozwoju dla takich regionów, np. poprzez specjalne wsparcie przedsięwzięć rozwojowych, tworzenie dogodnych warunków prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej, czy dodatkowych mechanizmów rynku pracy, a także stymulowanie modernizacji sektora i inwestycji w niskoemisyjne i nieemisyjne źródła wytwórcze. Jest to szczególnie ważne jeśli zakończenie pracy kopalni lub elektrowni następuje w wyniku transformacji energetycznej gospodarki, a zatem szybciej niż wynika to z technicznych możliwości. Transformacja musi mieć charakter sprawiedliwy, co oznacza, że tempo zmian nie wpłynie na drastyczny wzrost cen energii, a regiony narażone na negatywne skutki zmian otrzymają wsparcie. W tym celu w 2020 r. opracowany zostanie plan restrukturyzacji rejonów górniczych węgla kamiennego i brunatnego z wykorzystaniem środków unijnych. ”
KOMENTARZ:
Wielkimi krokami zbliża agonia Regionu, który od lat był ostoją krajowego bezpieczeństwa energetycznego. Przeciągający się kilkuletni już proces uzyskania koncesji na eksploatację złoża ZŁOCZEW - wprowadza Załogę Kopalni Bełchatów w stan utraty nadziei na kontynuację zatrudnienia.
Rządzący - będąc pod pręgieżem zmian klimatu - w dokumencie sprzed zmian, nadali już kierunek dla branży węgla brunatnego. Przypomnijmy te prorocze słowa Ministerstwa Energii:
"Dokończona zostanie eksploatacja czynnych złóż i zagospodarowanie perspektywicznych. Za perspektywiczne uznaje się złoża Złoczew i Ościsłowo, a za rezerwowe Gubin. Dla zagospodarowania nowych złóż perspektywicznych główną rolę odegrają ceny uprawnień do emisji CO2 i rozwój nowych technologii. Innowacje mają posłużyć wdrażaniu niskoemisyjnych technologii oraz alternatywnemu wykorzystaniu węgla brunatnego. Zgazowany surowiec (gaz syntezowy) cechuje się mniejszą emisyjnością i umożliwia wykorzystanie zsynchronizowane z popytem".
Przedwyborcze obietnice trzeba schować między bajki, czteroletnie działania przedstawicieli Rządu na rzecz rozwoju węgla brunatnego - TO ZMARNOWANY CZAS ZA PUBLICZNE FINANSE, TO ZAMASKOWANA OBŁUDA i karmienie mieszkańców naszego Regionu PUSTĄ NADZIEJĄ.
Plany można mieć, plany można próbować realizować, z planów można próbować się rozliczyć, plany można zmieniać, na planach wszystko może się kończyć...
Tak właśnie dryfuje przyszłość Regionu, ku jego rychłemu końcowi.
Zakończymy eksploatację węgla w Odkrywce Szczerców na poziomie 2032 roku, Odkrywka Złoczew nie ruszy i co dalej????
I tu z pomocą przychodzi ponownie wyraz "MOŻE".
Może za pomocą nowych technologii zgazujemy Złoczewski węgiel,
Może dzięki środkom unijnym już od 2025 roku Region rozpocznie działanie nowy - zmieniony profilowo i branżowo - rodzaj działalności gospodarczej,
Może dzięki środkom unijnym, nie będzie już na odkrywce m.in.: górników, mechaników, elektromonterów, operatorów sprzętu technologicznego,
Może, może, może.....
Determinacja Pracowników Grupy Kapitałowej PGE w obszarze Bełchatowa (Oddziały i Spółki) DOPROWADZI do MASOWYCH PROTESTÓW.
Dotkną one Wszystkich: zarówno rządzącej Zjednoczonej Prawicy, jak i tej części opozycji, która na kolanach ugina się wpływom i nakazom zaślepionej klimatycznie Unii Europejskiej.
W imieniu Obywateli i dla dobra Obywateli Naszego Państwa – mówimy DOŚĆ !!!!!!
DOŚĆ pustych obietnic
DOŚĆ zakłamania
DOŚĆ manipulacji
Zwracamy się z Apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który podczas obchodów Święta Górniczego 2015 roku w Bełchatowie, mówił te słowa:
Wystąpienie Prezydenta Barbórka Bełchatów
Panie Prezydencie
Pracownicy Zakładów Górniczych Węgla Brunatnego WOŁAJĄ o POMOC:
POMOC w RATOWANIU NASZEGO SEKTORA
POMOC w RATOWANIU MIEJSC PRACY
POMOC w OBRONIE BEZPIECZEŃSTWA ENERGETYCZNEGO PAŃSTWA
materiał wideo: tvn24bis.pl