Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty

W dniu 10 kwietnia 2020r. w godzinach popołudniowych został przekazany załodze KWB Bełchatów druk OŚWIADCZENIA PRACOWNIKA, który po ewentualnym podpisie stanie się Oświadczeniem woli Pracownika umożliwiający Pracodawcy podjecie niezbędnych działań dla zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownikom, w tym osobom znajdującym się w tzw. grupie ryzyka w związku z potencjalnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Przygotowane OŚWIADCZENIE jest formalnym nadużyciem Pracodawcy, gdyż ŻADEN obowiązujący przepis prawny nie upoważnia Pracodawcy do otrzymania wiedzy jego stanie zdrowia, a szczególnie:

  • Czy choruje lub nie choruje przewlekle na: choroby układu oddechowego, choroby serca, niewydolność nerek, cukrzycę;
  • Czy posiada lub nie posiadam inne niż wskazane w pkt. 1 upośledzenia odporności mojego organizmu,
  • Czy jest lub nie jest ciężko uzależniony od nikotyny (papierosów).

Organizacje związkowe nie rekomendują podpisywania tych OŚWIADCZEŃ także m.in. z powodu dalszego ich użycia w sferze stosunków służbowych, sposobu przechowywania, udostępniania, przetwarzania.

Do chwili przekazania Pracownikom KWB Bełchatów ww Oświadczeń, Pracodawca nie przedstawił organizacjom związkowym żadnych powodów i argumentów związanych z potrzebą podpisu tego Oświadczenia oraz nie przedstawił jak zamierza realizować podjęcie niezbędnych działań dla zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownikom, w tym osobom znajdującym się w tzw. grupie ryzyka w związku z potencjalnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.