Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty

Po ponad dwumiesięcznym unikaniu prowadzenia dialogu społecznego zarówno przez Zarządy Spółek, jak i Dyrekcji Kopalni - rozpoczynają się pierwsze spotkania. Widocznie publicznie przez nas pokazywany licznik dni bez dialogu - został wreszcie dostrzeżony przez zarządzających. Chyba uznali, że ich brak rozmów ze stroną społeczną może zarówno negatywnie wpłynąć na społeczeństwo pracownicze, jak i wzbudzić lub zwiększyć negatywny obraz polityki społecznej "nowej zmiany".

W dniu 28.02.2017r. spotkania takie miały miejsce w Spółce Bestgum (z udziałem Zarządu spółki) oraz Kopalni Bełchatów (bez udziału dyrekcji lecz z udziałem Kierownika Wydziału HR Oddziału). W dniu 01.03.2017r. odbyło się spotkanie strony społecznej w Spółce Ramb (z udziałem Zarządu Spółki). W odrębnej informacji przekażemy szczególy odbytych spotkań.

13.02.2017

                             

28.02.2017r.  - zatrzymał się licznik dni bez dialogu  

40 DNI  (roboczych)  ZE  STRONY   DYREKCJI  KOPALNI  (pierwsze spotkanie jednak bez udziału Dyrektora) 

49 DNI  (roboczych)  ZE  STRONY  ZARZĄDÓW  SPÓŁEK  (nadal cisza ze strony Betrans i MegaSerwis)                        

  

 Zestawienie najważniejszych zmian w prawie pracy od 2017r.:

  •  Zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę
    Obecnie najniższe wynagrodzenie za pracę dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1850 zł brutto. Ustawa zmienia wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wynosić będzie 2 tys. zł brutto.
  • Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w wysokości 13 zł brutto
     

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę z dnia 19 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Prawo, a więc coś z czego będzie można skorzystać, ale nie będzie przymusu. Jeżeli ktoś będzie chciał się zdecydować na przejście na emeryturę będzie mógł to zrobić. Jeżeli będzie chciał pracować nadal, będzie mógł pracować nadal. Wybór pozostawiony jest każdemu pracownikowi – powiedział Andrzej Duda.
 
Prezydencki projekt dot. obniżenia wieku emerytalnego był zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy; trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 r., pierwsze czytanie odbyło się na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. Sejm uchwalił ustawę w listopadzie br., a Senat przyjął ją na początku grudnia. 
Ustawa będzie obowiązywać od 1 października 2017 r. 

PODPISANY  TEKST   USTAWY