Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

Komitet Koordynacyjno – Protestacyjny PGE S.A. w związku z różnymi działaniami i inicjatywami opracowywanymi przez Pracodawców we wszystkich spółkach akcyjnych Polskiej Grupy Energetycznej S.A oświadcza, iż: wszelkie działania właściciela - PGE S.A prowadzące do:

> ograniczania zatrudnienia,

> utworzenia CUW HR/FK,

> pogarszania warunków płacy i pracy pracowników,

wobec braku podjęcia dialogu i utrzymania szkodliwych społecznie i ekonomicznie działań - spowodują niezwłoczne rozpoczęcie procedury sporów zbiorowych przez organizacje związkowe w Grupie Kapitałowej PGE.
 

STANOWISKA   POBIERZ   TUTAJ

 

      

W dniach 10-11.12.2014 r. w Krynicy odbyło sie spotkanie Strony Pracodawców z Przewodniczącymi Związków Zawodowych funkcjonujących w Oddziałach PGE GiEK S.A., którego tematem było "Uruchomienie CUW FK/ZZL w GK PGE" W wyniku spotkania strona społeczna ponownie stanowczo sprzeciwiła się utworzeniu scentralizowanego Centrum Usług Wspólnych w obszarze rachunkowości i HR. Ponadto organizacje związkowe, członkowie wszystkich "Wspólnych Reprezentacji" postanowiły utworzyć wspólny Komitet Koordynacyjno - Protestacyjny w celu wspólnego prowadzenia procedury sporu zbiorowego.

Pismo do Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

 

19.11.2014

STANOWISKO ORGANIZACJI ZWIĄZKOWYCH

SPOŁECZNEJ  RADY  KONSULTACYJNEJ  BRANŻY  WĘGLA  BRUNATNEGO

Działając w imieniu i na rzecz organizacji zrzeszonych w Społecznej Radzie Konsultacyjnej Branży Węgla Brunatnego w związku z przekazaną stronie społecznej w Oddziałach i Spółkach GK PGE informacją w sprawie planowanej docelowej etatyzacji do końca 2017r. oraz informacją o planowanych wydzieleniach do Centrali Spółki i powstaniu Spółki Centrum Usług Wspólnych (CUW), oświadczamy, że powyższe działania są nie do przyjęcia.

Stronie Społecznej SRK BWB nie przedstawiono uzasadnienia tzw. poprawy efektywności wynikającej z wprowadzenia projektu (CUW). Nie przedstawiono uzasadnienia propozycji etatyzacji w Oddziałach PGE GiEK S.A. do końca 2017r.
Pojęcia: standaryzacja, optymalizacja, ujednolicenie procesów, pozostają wyłącznie nabrzmiałymi hasłami działań, które mają uzasadnić nieuzasadnione obniżenie poziomu zatrudnienia oraz obniżenie po stronie kosztów pracowniczych.
Proponowany transfer pracowników z obszarów HR/FK do nowego pracodawcy (CUW) stoi w sprzeczności z zawartymi dotychczas ze stroną społeczną ZUZP, Umowami Społecznymi oraz innymi porozumieniami zawartymi m.in. na okres Gwarancji Zatrudnienia.
Proponowane działania łamią zasadę pacta sunt servanda oraz stanowią bezpośrednie zagrożenia w funkcjonowaniu podmiotów GK PGE.

W związku z powyższym stanowczo domagamy się  wstrzymania w/w działań restrukturyzacyjnych.

Jednocześnie zapowiadamy, że w przypadku kontynuowania przedstawionych działań restrukturyzacyjnych, organizacje związkowe należące do SRK BWB podejmą dostępne prawem czynności w celu obrony praw i godności pracowników.

Stanowisko zostało przekazane w dniu 19.11.2014r.: Ministrowi Skarbu Państwa, Ministrowi Gospodarki, Prezesowi Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Prezesowi Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Prezesom Zarządów Spółek: Bestgum Polska, Betrans, Bestgum, Ramb, Megaserwis, Elturserwis, Elbest.

 

W dniu 17 listopada br. wpłynęło do naszego Związku, formalne pismo Pracodawcy (Dyrektora Kopalni Bełchatów) informujące o zamiarze budowy Centrum Usług Wspólnych w obszarze HR i Rachunkowości w Grupie Kapitałowej PGE i planowanym wydzieleniu części przedsiębiorstwa do innego pracodawcy.

TUTAJ ZASADNICZA CZĘŚĆ PISMA

Pisma o tożsamej treści ws zamiaru budowy CUW przekazali nam w dniu 18 listopada br. Prezesi Zarządów Spółek: RAMB, BETRANS, BESTGUM POLSKA i MEGASERWIS.

 

3 listopada 2014 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja pt. „Jak ożywić prawo układowe i dialog autonomiczny w Polsce”. Została zorganizowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społeczne i Pracodawców RP. Wystąpienia wygłosili oraz w debacie udział wzięli: Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych, świata nauki i biznesu. Z ramienia Forum Związków Zawodowych w konferencji uczestniczyli: Wiceprzewodniczący FZZ Lucyna Dargiewicz, Waldemar Lutkowski i Dariusz Trzcionka oraz Longina Kaczmarska, Anna Grabowska, Krzysztof Fidelis, Mieczysław Knopik i Piotr Ożóg.