Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty

                

NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych będą głosować przeciw wspólnej uchwale Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych popierającej wyższe cele redukcji emisji CO2, proponowane przez Komisję Europejską - zapowiedzieli przedstawiciele tych central.

W czwartek i piątek zaplanowano w Brukseli szczyt UE, który ma uzgodnić nową politykę energetyczno-klimatyczną Unii po 2020 r. Na początku roku Komisja Europejska zaproponowała nowy cel redukcji emisji CO2 w wysokości 40 proc. do 2030 r. (względem 1990 r.). Obowiązujący cel redukcji, to 20 proc. do 2020 r.

Pięć związków zawodowych Kopalni Bełchatów (ZZPRC, ZZGWB, NSZZ Solidarność, ZZ Kadra i ZZ Konto) wystosowały pismo do Ministra Zdrowia z informacja do Premier Ewy Kopacz w/s pomocy w dalszym utrzymaniu funkcjonowania Centrum Kardiologii Inwazyjnej w Bełchatowie.

Koncetracja ośrodków nagłej pomocy kardiologicznej wyłącznie w obszarze miasta Łodzi, jest dla mieszkańców naszego regionu ZAMACHEM  NA NASZE ŻYCIE. Nie chcemy być taktowani jak pacjenci drugiej kategorii i ratowani po śmierci. Działania Łódzkiego Oddziału NFZ prowadzą nas na boczny tor ratowania życia.

Nie pozwólmy aby los naszego życia, był w rękach nieodpowiedzialnych urzędników NFZ.

Treść pisma znajduje się  T U T A J.

 

W obliczu katastrofy górniczej jaka miała miejsce w poniedziałek 6 października br. w kopalni „Mysłowice-Wesoła”, Porozumienie Związków Zawodowych KADRA zwraca się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą pomóc poszkodowanym w tej katastrofie o dokonywanie wpłat na konto:

Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Mysłowicach
Bank: PKO BP SA o. Mysłowice
Nr konta: 41 1020 2528 0000 0502 0132 3708
z dopiskiem: „Mysłowice-Wesoła”

Środki zostaną przekazane na pomoc poszkodowanym i ich rodzinom.
 

W imieniu Zarządu ZZPRC KWB Bełchatów zwracamy się prośbą do członków naszego Związku oraz wszystkich pracowników Grupy Kapitałowej PGE - o solidarność górniczą w niesieniu pomocy poszkodowanym górnikom z KWK "Mysłowice - Wesoła".

  W dzisiejszej manifestacji (01.10.2014), która odbyła się o godzinie 10:00 przed budynkiem Sejmu RP w obronie sektora górniczego brali udział przedstawiciele Porozumienia Związków Zawodowych „KADRA” i Forum Związków Zawodowych. Do zgromadzonych przemówili przedstawiciele polskich central związkowych, w tym za FZZ – Dariusz Trzcionka, Przewodniczący PZZ „KADRA”. Manifestacja miała charakter stacjonarny – uczestniczyło w niej około 3000 protestujących związkowców, którzy wsłuchiwali się również w expose premier Ewy Kopacz.

„Najwyższy czas, by dobrze przyjrzeć się temu, co dzieje się w polskim górnictwie, a od lat jest tam szereg zaniedbań - powiedział podczas górniczego protestu pod Sejmem, Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka.

„Trzeba rozliczyć zarządy górniczych spółek, a także ich Rady Nadzorcze. Jeżeli nie będzie zmian systemowych, to nie osiągniemy żadnych rezultatów na przyszłość” - podkreślał Przewodniczący Forum. Dodał, że konieczne są odważne decyzje, jak np. decyzja o spalaniu polskiego węgla w polskich elektrowniach, a nie rozwiązania ad hoc, ratunek w ostatniej chwili i tylko na chwilę.

„Wszyscy doskonale wiemy, że importowany węgiel nie jest lepszy od polskiego, a niższa cena nie spowoduje spadku cen energii w naszym kraju” - mówił Tadeusz Chwałka.

Dodał, że „górnicy pracują w trudnych i niebezpiecznych warunkach i dlatego mają prawo oczekiwać należnej zapłaty za swoją ciężką pracę; mają prawo żyć we własnych mieszkaniach i nie powinni być zmuszani do walki o to, do protestów pod ziemią”.

Jak podkreślił Przewodniczący Forum, górnictwo ma już dość zarządzania przez ministerialnych urzędników, którzy nagle stają się Prezesami nie mając należytych kompetencji i doświadczenia. „Obsadzanie stanowisk w spółkach górniczych nie może być podziałem łupów jak często dzieje się to dzisiaj” - mówił do zgromadzonych pod Sejmem górników Tadeusz Chwałka.