Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

Warszawa -12.03.br. Dyskusja o strategii energetycznej Polski i jej możliwej zmianie, potrzeby inwestycyjne w tzw. miękką infrastrukturę oraz odnawialne źródła energii było głównym tematem wtorkowego spotkania w kancelarii premiera m.in. ministrów gospodarki, skarbu, spraw wewnętrznych oraz prezesa PGE - poinformował premier Donald Tusk.  Premier zaznaczył też, że to pierwsze z serii spotkań, które ma przygotować Polskę do majowego szczytu Unii Europejskiej poświęconego energii. - Zakładamy, że ta debata powinna przybliżyć nas do wymarzonego efektu, jakim jest przekonanie partnerów w Europie, że konkurencyjność wymaga niskich cen energii w Europie i to być może wpłynie na zmianę pewnych paradygmatów w całej UE. Jeśli to by się dało uzyskać, to być może uda się także skorygować na naszą korzyść pewne strategiczne plany np. dotyczące wykorzystania węgla brunatnego.

Zdarza się, że ubezpieczony nie jest w stanie udokumentować podstawy wymiaru składek w okresie pozostawania w stosunku pracy, wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty. W takim przypadku za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników, proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniu i wymiaru czasu pracy. Zasada ta funkcjonuje jednak dopiero od 1 stycznia 2009 r. Wcześniej w podobnej sytuacji organ rentowy przyjmował "zero". Warto przypomnieć, iż każdy ze świadczeniobiorców, o ile jeszcze tego nie zrobił, może wystąpić o przeliczenie zaniżonych w ten sposób emerytur i rent.

Coraz więcej Parlamentarzystów zaniepokojonych jest sytuacją w kopalni i elektrowni Turów. W sprawie trudnej sytuacji polskiego przemysłu energetycznego, opartego na węglu brunatnym i planowanych w związku z tym zwolnieniach pracowników kopalni i elektrowni Turów głos w Sejmie w dniu 07.03 zabrali Posłowie Marzena Machałek oraz Adam Lipiński z Prawa i SprawiedliwościWypowiedzi zobaczycie tutaj

Wielka szkoda i wspólna strata, że grupa Parlamentarzystów z naszego regionu, przesypia problemy kopalni i elektrowni Bełchatów.

 

Możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy zakładają m.in. projekty zmian w Kodeksie pracy zaproponowane przez rząd oraz posłów PO. Mimo sprzeciwu większości klubów, Sejm skierował je do dalszych prac. W piątkowym głosowaniu (08.03.br.) za odrzuceniem rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy oraz ustawy o związkach zawodowych było 216 posłów, 234 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Odrzucenia poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu pracy chciało 224 posłów, 224 było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu, co oznacza, że wniosek o odrzucenie nie uzyskał większości. Oba projekty skierowane zostały do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. O ich odrzucenie w pierwszym czytaniu wnioskowali posłowie klubów: PiS, RP, SLD i SP.

Sąd UE w Luksemburgu oddalił w czwartek (07.03) polską skargę przeciw decyzji Komisji Europejskiej z 2011 r. dotyczącej przejściowych zasad przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 w całej Unii. Polska chciała unieważnienia tej decyzji.