Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty
04.06.2014

Nasz Związek, miał zaszczyt zorganizować zabawę z okazji Dnia Dziecka - dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Bełchatowie. Więcej w materiałach filmowych ZZPRC i TTL Bełchatów.

 

03.06.2014

Dobiegają ku końcowi posiedzenia negocjacyjne dotyczące poziomu wynagrodzeń w Spółkach: Betrans, Bestgum i Ramb. Strona związkowa reprezentowana przez: ZZPRC, NSZZ Solidarność i ZZGWB przedstawiła kolejny raz swoje propozycje dotyczące regulacji wynagrodzeń w roku 2014, jak i latach kolejnych. Określenie wzrostu wynagrodzeń - przeciętnie ok. 350 zł / miesiąc dla pracownika, stanowi bazę wyjściową dla określenia regularnego podwyższania poziomu płac w Spółkach. Szczegółowe kwoty dla poszczególnych Spółek są zróżnicowane w zależności od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Spółkach. Końcowe decyzje zależą od Zarządu Spółek - ale głównie od właściciela, jakim jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Decyzje naszych organizacji dotyczace ostatecznych naszych działań ws. płac - zależą wyłącznie od działań osób zarządzających Spółkami. Czas oczekiwań - kończy się w przyśpieszonym tempie. Emocje wśród pracowników są już na takim poziomie, który może wywołać szerokie i nieprzewidywalne wydarzenia.

16.05.2014

W dniach 13-15 maja br. w Falentach k.Warszawy odbył się IV Sprawozdawczo-Wyborczy Kongres Forum Związków Zawodowych (jednej z trzech reprezentatywnych Central związkowych w Polsce). Delegaci zaakceptowali sprawozdanie z działaności FZZ, które było podsumowaniem czteroletniej działalności Centrali. W toku szerokiej dyskusji przyjęto Program działania na nową kadencję oraz dokonano wyboru Władz FZZ na lata 2014-2018. W Kongresie udział brało ponad 200 delegatów. Gościem Kongresu byli m.in.: Sekretarz Generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych - Luca Visentini, Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Główny Inspektor Pracy - Iwona Hickiewicz, Przewodniczący NSZZ Solidarność - Piotr Duda oraz Przewodniczący OPZZ - Jan Guz.

Przewodniczący FZZ Tadeusz Chwałka w słowach skierowanych do dziennikarzy stwierdził, iż kierowana przez niego centrala związkowa, jak nigdy wcześniej aktywnie uczestniczy w życiu publicznym. Zapewnił, że chce kontynuować tę strategię, bo FZZ staje się istotnym ciałem społecznym, które nie tylko patrzy na ręce rządu, ale coraz częściej wywiera realny wpływ na politykę rządu.

Zobacz: wystąpienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej

Zobacz: wystąpienie Sekretarza Konfederalnego EKZZ - Luca Visentini

Zobacz: wystąpienie Głównego Inspektora Pracy - Iwony Hickiewicz

Zobacz: wystąpienie Przewodniczącego NSZZ Solidarność - Piotra Dudy


Warszawa, 07.05.2014r. Podwyższenie wieku emerytalnego do 67-go roku życia jest zgodne z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Pełny skład TK - przy sześciu zdaniach odrębnych co do różnych punktów wyroku - uznał, że zaskarżone przepisy o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat są zgodne z Konstytucją i konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy.

- Znam ludzi, dla których praca jest katorgą - mówiła sędzia Teresa Liszcz. Jej zdaniem podwyższenie wieku emerytalnego było niezgodne z konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy, bo starsi ludzie często są schorowani i nie nadają się już do pracy. Była też ona za szerszym uznaniem niekonstytucyjności emerytur częściowych.

- Sejm dokonał kwalifikowanego naruszenia konstytucji, a całość regulacji powinna być uznana za niezgodną z ustawą zasadniczą - mówił sędzia Zbigniew Cieślak. Według sędziego Mirosława Granata, ustawodawca nie miał "carte blanche" w określaniu wieku emerytalnego. - Kto powstrzyma kolejne rządy przed ponownym jego podwyższaniem? - pytał, wskazując na brak takich prawnych gwarancji. Sędzia Marek Zubik uzasadniał swe zdanie odrębne tym, że ustawodawca wobec niektórych pogłębił zróżnicowanie wieku emerytalnego ze względu na płeć. Zdaniem sędziego Marka Kotlinowskiego, państwo powinno się koncentrować na tym, "by praca była dostępna". Decyzji, do kiedy ludzie mają pracować, nie może podejmować za nich ustawodawca - dodał. Sędzia Wojciech Hermeliński dowodził, że także prokuratorom wojskowym powinno się - tak jak i wszystkim innym - stopniowo podwyższać wiek stanu spoczynku. Jego zdaniem nie może tego uzasadniać fakt, że wcześniej mieli oni przywileje, bo to sprawia wrażenie, że są za nie "karani".