Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

                     

 

19 września br. w budynku dyrekcji KWB Bełchatów - obradowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego.

Obradowano w dwóch kwestiach: "Strategia Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030” oraz „Wpływ budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego pomiędzy Łodzią a Warszawą na społeczno-gospodarczą sytuację województwa łódzkiego”.

Centralny Port Komunikacyjny ma być bodźcem gospodarczym dla regionu. Strategia dla województwa do 2030 roku bezpośrednio wiąże się z przyszłością zagłębia energetycznego.

Potrzebna jest szybka decyzja i wydanie koncesji dla odkrywki Złoczew, tak by móc zachować ciągłość funkcjonowania tej branży w regionie i miejsc pracy.    

W obradach oprócz strony społecznej, rządowej i samorządowej uczestniczyli również parlamentarzyści.

Materiał filmowy: portal informacyjny ebelchatow.pl

 

 

 W dniu 9 września br. do Sejmu RP wpłynął poselski "projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko" - druk sejmowy nr. 3818.

 

 Projekt ustawy wg wnioskodawców to m.in.:

  1.  Ma na celu usunięcie przeszkód prawnych komplikujących poszczególne etapy realizacji inwestycji polegającej na wydobywaniu węgla kamiennego lub węgla brunatnego ze złóż o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Przeszkody te utrudniają prawidłowe i sprawne prowadzenie postępowań administracyjnych w odniesieniu do wymienionych rodzajów działalności.
  2. Wprowadza kolejne postępowanie mającego na celu wydanie decyzji o utworzeniu obszaru specjalnego przeznaczenia w zakresie wydobywania węgla kamiennego lub węgla brunatnego ze złóż o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Postępowanie to wyprzedzałoby zarówno postępowanie o środowiskowych uwarunkowaniach jak i same postępowanie koncesyjne.
  3. Proponuje zmiany odnoszące się wprost do postepowania administracyjnego zmierzającego do uzyskania koncesji na wydobywanie węgla kamiennego lub węgla brunatnego ze złóż o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Zmiany te mają zwłaszcza na celu przyspieszenie takiego postępowania koncesyjnego. 

Projekt ustawy skierowano do I czytania w komisjach - Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.