Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty

24 października 2013 r. pod siedzibą Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie, odbyła się manifestacja trzech reprezentatywnych central związkowych. Uczestniczyło w niej ok. 250 związkowców, w tym ok. 70 z Forum Związków Zawodowych. Związkowcy protestowali przeciwko antypracowniczej polityce Rządu Donalda Tuska, lekceważy dialog społeczny oraz jego związkowych partnerów.

24 października o godz.11.30 przed Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog” przy ul. Limanowskiego w Warszawie.dbędzie się wspólna pikieta trzech centrali związkowych: FZZ, NSZZ „Solidarność” i OPZZ. Przedstawione będą odpowiedzi Rządu na związkowe postulaty zgłaszane podczas wrześniowych dni protestu.

Również o 11.30, pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w al. Ujazdowskich w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa trzech liderów reprezentatywnych central związkowych – Tadeusza Chwałki, Piotra Dudy i Jana Guza m.in. na temat przyszłości dialogu społecznego, realizacji związkowych postulatów oraz ewentualnych rozmów z Rządem i pracodawcami.

10 października 2013 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyła się debata pn. "Dialog społeczny - konieczne nowe otwarcie". W debacie uczestniczyli byli przewodniczący Trójstronnej Komisji: Anna Kalata, Longin Komołowski, Waldemar Pawlak; Elżbieta Sobótka - była wiceminister pracy; Jan Lityński i Anna Tyśkiewicz - Mazur z Kancelarii Prezydenta RP, profesorowie: Jadwiga Staniszkis, Mieczysław Kabaj, Krzysztof Jasiecki, Marek Pliszkiewicz, Stephane Portet oraz przewodniczący trzech reprezentatywnych central związkowych FZZ Tadeusz Chwałka, NSZZ "Solidarność" Piotr Duda i OPZZ Jan Guz a także członkowie Komisji Trójstronnej reprezntujący związki zawodowe oraz inni zaproszeni goście.

Warszawa-Bełchatów, 01.10.2013r. Na dzisieszym posiedzeniu Rządu podjęto uchwałę ws zmiany Programu Budowy Dróg Krajowych w latach 2011-2015. Załącznik nr 6 do tego dokumentu wskazuje na listę budowy 12 obwodnic miast - w tym Bełchatowa.

Minister Sławomir Nowak pojawił się dziś w Bełchatowie, aby poinformować, że obwodnica Bełchatowa znalazła się w załączniku nr 6 do Programu Budowy Dróg Krajowych w latach 2011-2015. Początkowo w załączniku widniało 11 obwodnic. Nie było w nim obwodnicy Bełchatowa. Ta została dołączona do ministerialnego dokumentu dziś podczas posiedzenia Rady Ministrów, na którym przyjęto wspomniany dokument.

Zapadła więc długo oczekiwana decyzja ws. obwodnicy. Protesty mieszkańców Bełchatowa, gminy Drużbice przyniosły swój zamierzony efekt. Co prawda, to dopiero pierwszy etap - dalej przecież ogłoszenie przetargów oraz inne legislacyjne rozwiązania po fazę budowy. Ale ważne na dziś, że DECYZJA JEST. Decyzja podjęta przez Rząd RP - nie tylko przez ministra konstytucyjnego odpowiedzialnego za sferę transportu. Więc poziom wiarygodności za podjęte decyzje przez rząd - kierowany przez premiera D. Tuska - spadnie wyłącznie na nich samych. Bełchatowianom obiecywano S-8, obwodnicę, ba... podjęto szereg decyzji sankcjonowanych m.in. Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Ale na tych obietnicach dotychczas poprzestano. Miejmy nadzieję, że dzisiejsza decyzja premiera D. Tuska - któremu nie ufa już ponad połowa społeczeństwa polskiego, nie będzie tylko papierową decyzją, że przeobrazi się w realny byt. Ocenę wydarzeń w związku z tym, pozostawiamy wyłącznie społeczeństwu.

Pragnę serdecznie PODZIĘKOWAĆ Wszystkim tym osobom, które brały czynny udział w protestach na rzecz uruchomienia budowy bełchatowskiej obwodnicy. Bez WAS, bez Waszej determinacji i merytorycznych argumentów - plany budowy obowdnicy mogły pozostać tylko w sferze planów. Aktywna postawa Mieszkańców miasta i Regionu przybliżyła nas do celu, na który czekamy już ponad 20 lat.
SZCZĘŚĆ BOŻE

Lutkowski Waldemar - Przewodniczący ZZPRC KWB Bełchatów