Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty

  Kopalnia Soli Kłodawa już po referendum. Za powołaniem spółki pracowniczej głosowało 831 osób, przeciw było 12, jedna osoba oddała nieważny głos. W referendum wzięło udział 93 procent załogi. O tym, że Kopalnia Soli Kłodawa ma zostać sprzedana mówiło się już od dawna. Inwestora poszukuje Agencja Rozwoju Przemysłu. Pracownicy zakładu bacznie obserwowali to, co się działo ze sprzedażą kopalni Konin i Adamów - w najbliższym czasie pracę straci tam około 300 osób. Dlatego też, żeby uniknąć podobnej sytuacji, związki zawodowe postanowiły przeprowadzić referendum w sprawie powołania spółki pracowniczej, która następnie odkupiłaby kopalnię od Skarbu Państwa.

Trzy reprezentatywne centrale związkowe: FZZ, NSZZ „Solidarność” i OPZZ, pozytywnie oceniają deklarację Pana Ministra odniesienia się do postulatów zgłoszonych przez związki zawodowe podczas wrześniowych dni protestów pod hasłem: „Dość lekceważenia społeczeństwa”.

Tak jak deklarowaliśmy wielokrotnie, jesteśmy gotowi do rozmów nad modelem dialogu społecznego w Polsce.

Odnosząc się do dalszej treści Pańskiego pisma zaznaczamy jednak, jak wyrażaliśmy to już wielokrotnie publicznie, że zasady powadzenia dialogu w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych wymagają zdefiniowania ich na nowo. Bez tej koniecznej reformy instytucji – a także wzajemnych relacji uczestników tego dialogu – nie widzimy sensu uczestniczenia w pracach TK.

TREŚĆ  PISMA

Forum Związków Zawodowych, podobnie jak dwie pozostałe centrale związkowe, zdecydowało o nie wzięciu udziału w Posiedzeniu Plenarnym TK w dniu 20 września 2013 r. W dołączonym piśmie FZZ wyjaśnia przyczyny takiego stanowiska oraz warunki niezbędne do wznowienia dialogu, na który Forum jego gotowe, ale w zmienionej formule.

TREŚĆ  STANOWSKA

14 września 2013 r. Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka był gościem programu "Debata Trójstronna" w TVP Info, która odbyła się w miasteczku związkowym w trakcie pikiety pod Sejmem. Mówił o lekceważeniu związków i ich postulatów przez Rząd, o braku zaufania do takiego dialogu, o wprowadzaniu społeczeństwa w błąd przez ministra finansów, którego przewidywania okazują się pomyłką. Jednocześnie okazuje się, że rację, np. co do poziomu bezrobocia czy dochodów budżetu miały związki zawodowe, ale niestety nie były słuchane".
Zaproszenia do Debaty Trójstronnej pod Sejmem nie przyjęli ani pracodawcy, ani strona rządowa. Obecni więc byli tylko szefowie trzech reprezentatywnych central związkowych: Tadeusz Chwałka (FZZ), Piotr Duda (NSZZ "Solidarność") i Jan Guz (OPZZ).

CAŁĄ  DEBATĘ  ZOBACZYCIE   T U T A J