Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty

10 października 2013 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyła się debata pn. "Dialog społeczny - konieczne nowe otwarcie". W debacie uczestniczyli byli przewodniczący Trójstronnej Komisji: Anna Kalata, Longin Komołowski, Waldemar Pawlak; Elżbieta Sobótka - była wiceminister pracy; Jan Lityński i Anna Tyśkiewicz - Mazur z Kancelarii Prezydenta RP, profesorowie: Jadwiga Staniszkis, Mieczysław Kabaj, Krzysztof Jasiecki, Marek Pliszkiewicz, Stephane Portet oraz przewodniczący trzech reprezentatywnych central związkowych FZZ Tadeusz Chwałka, NSZZ "Solidarność" Piotr Duda i OPZZ Jan Guz a także członkowie Komisji Trójstronnej reprezntujący związki zawodowe oraz inni zaproszeni goście.

Warszawa-Bełchatów, 01.10.2013r. Na dzisieszym posiedzeniu Rządu podjęto uchwałę ws zmiany Programu Budowy Dróg Krajowych w latach 2011-2015. Załącznik nr 6 do tego dokumentu wskazuje na listę budowy 12 obwodnic miast - w tym Bełchatowa.

Minister Sławomir Nowak pojawił się dziś w Bełchatowie, aby poinformować, że obwodnica Bełchatowa znalazła się w załączniku nr 6 do Programu Budowy Dróg Krajowych w latach 2011-2015. Początkowo w załączniku widniało 11 obwodnic. Nie było w nim obwodnicy Bełchatowa. Ta została dołączona do ministerialnego dokumentu dziś podczas posiedzenia Rady Ministrów, na którym przyjęto wspomniany dokument.

Zapadła więc długo oczekiwana decyzja ws. obwodnicy. Protesty mieszkańców Bełchatowa, gminy Drużbice przyniosły swój zamierzony efekt. Co prawda, to dopiero pierwszy etap - dalej przecież ogłoszenie przetargów oraz inne legislacyjne rozwiązania po fazę budowy. Ale ważne na dziś, że DECYZJA JEST. Decyzja podjęta przez Rząd RP - nie tylko przez ministra konstytucyjnego odpowiedzialnego za sferę transportu. Więc poziom wiarygodności za podjęte decyzje przez rząd - kierowany przez premiera D. Tuska - spadnie wyłącznie na nich samych. Bełchatowianom obiecywano S-8, obwodnicę, ba... podjęto szereg decyzji sankcjonowanych m.in. Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Ale na tych obietnicach dotychczas poprzestano. Miejmy nadzieję, że dzisiejsza decyzja premiera D. Tuska - któremu nie ufa już ponad połowa społeczeństwa polskiego, nie będzie tylko papierową decyzją, że przeobrazi się w realny byt. Ocenę wydarzeń w związku z tym, pozostawiamy wyłącznie społeczeństwu.

Pragnę serdecznie PODZIĘKOWAĆ Wszystkim tym osobom, które brały czynny udział w protestach na rzecz uruchomienia budowy bełchatowskiej obwodnicy. Bez WAS, bez Waszej determinacji i merytorycznych argumentów - plany budowy obowdnicy mogły pozostać tylko w sferze planów. Aktywna postawa Mieszkańców miasta i Regionu przybliżyła nas do celu, na który czekamy już ponad 20 lat.
SZCZĘŚĆ BOŻE

Lutkowski Waldemar - Przewodniczący ZZPRC KWB Bełchatów
 

"Żądamy obwodnicy”, „Łódzkie to nie tylko Łódź”, „Mamy dość deklaracji – czas na decyzje” – transparenty z takimi hasłami pojawiły się już po raz kolejny w ciągu ostatniego tygodnia na krajowej ósemce w rejonie Bełchatowa. Protestujący zablokowali trasę w dwóch miejscach – przy wjeździe od strony Warszawy i Wrocławia.

To już szósta blokada krajowej ósemki w ciągu ostatnich dni. Bełchatowianie protestują, bo jak mówią, rząd jest głuchy na merytoryczną argumentację. To przykre, że trzeba głośno upominać się o to, co nam się należy - mówi jedna z organizatorek protestu. Jesteśmy paliwowo-energetyczną stolicą Polski. Powinniśmy mieć dogodne połączenie - dodają bełchatowianie. Żalą się, że przegrali z Łodzią bitwę o S8. Żalą się, że ich apele o remont pełnej dziur i kolein krajowej ósemki są ignorowane. Traktuje się nas marginalnie - mówią.

 

  Kopalnia Soli Kłodawa już po referendum. Za powołaniem spółki pracowniczej głosowało 831 osób, przeciw było 12, jedna osoba oddała nieważny głos. W referendum wzięło udział 93 procent załogi. O tym, że Kopalnia Soli Kłodawa ma zostać sprzedana mówiło się już od dawna. Inwestora poszukuje Agencja Rozwoju Przemysłu. Pracownicy zakładu bacznie obserwowali to, co się działo ze sprzedażą kopalni Konin i Adamów - w najbliższym czasie pracę straci tam około 300 osób. Dlatego też, żeby uniknąć podobnej sytuacji, związki zawodowe postanowiły przeprowadzić referendum w sprawie powołania spółki pracowniczej, która następnie odkupiłaby kopalnię od Skarbu Państwa.

Trzy reprezentatywne centrale związkowe: FZZ, NSZZ „Solidarność” i OPZZ, pozytywnie oceniają deklarację Pana Ministra odniesienia się do postulatów zgłoszonych przez związki zawodowe podczas wrześniowych dni protestów pod hasłem: „Dość lekceważenia społeczeństwa”.

Tak jak deklarowaliśmy wielokrotnie, jesteśmy gotowi do rozmów nad modelem dialogu społecznego w Polsce.

Odnosząc się do dalszej treści Pańskiego pisma zaznaczamy jednak, jak wyrażaliśmy to już wielokrotnie publicznie, że zasady powadzenia dialogu w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych wymagają zdefiniowania ich na nowo. Bez tej koniecznej reformy instytucji – a także wzajemnych relacji uczestników tego dialogu – nie widzimy sensu uczestniczenia w pracach TK.

TREŚĆ  PISMA