Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam

Katowice, 17.01.2015r.

Górnicze związki zawodowe po kilkunastu dniach intensywnych negocjacji prowadzonych m.in. z udziałem Pani Premier Ewy Kopacz podpisały porozumienia w sprawie programu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Najważniejszym wynegocjowanym zapisem jest to, że nie będzie likwidacji kopalń.

Porozumienie podpisali przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, zakładowych organizacji związkowych działających w Kompanii Węglowej S.A. oraz Zarządów Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., Kompanii Węglowej S.A., Węglokoks S.A. Podpisano również załączniki dla KWK Piekary, KWK Bobrek-Centrum, KWK Sośnica Makoszowy.

Przewodniczący Dariusz Trzcionka podkreślił zaraz po zakończeniu rozmów, że bez zaangażowania pracowników kopalń, administracji naszych zakładów, pracowników ochrony kopalń, bez silnego wsparcia mieszkańców naszych górniczych społeczności, bez poparcia śląskich samorządowców oraz pomocy i gotowości do działania 3 central związkowych, poparcia ze strony związków zawodowych z innych branż m.in. policjantów, pielęgniarek i położnych, kolejarzy, strażaków, straży granicznej, funkcjonariuszy więziennictwa, pocztowców, inżynierów i techników, wszystkim wspierającym nas organizacjom związkowym oraz wielu innym, bez których nie osiągnęlibyśmy tak wiele, za wspaniałą solidarność z nami bardzo dziękuję!

- Chciałbym podziękować górnikom, ich rodzinom, mieszkańcom Śląska, za to, że byliście razem, za to, że byliście z nami. Było warto – powiedział po podpisaniu porozumienia Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności. – Porozumienie jest trudne, ale dobre. Doprowadziliśmy do tego, że program polskiego górnictwa nie jest zagrożeniem likwidacji jego dużej części. Jest to trudny program naprawczy. Pewnie nie zdarzy się tak, że kogoś nie będzie boleć, ale najważniejsze jest, że utrzymaliśmy przy życiu miejsca pracy i kopalnie, które miały być skazane na szybką likwidację. Teraz w rękach ludzi, zarządów spółek i związków zawodowych jest to, jak te kopalnie i jak nowa Kompania będzie funkcjonować – dodał Dominik Kolorz.

Porozumienie przeczytacie TUTAJ

  Nie tylko w górnictwie węgla kamiennego narasta konflikt społeczny. Jak już informowaliśmy z żądaniami sporowymi wystąpiły energetyczne związki zawodowe działające u pracodawców Grupy PGE i TAURON. W przypadku PGE zarzewiem sporów są działania centrali energetycznego giganta zmierzające do utworzenia Centrów Usług Wspólnych, które zostały przez pracowników jednoznacznie odebrane jako forma likwidacji miejsc pracy pomimo zagwarantowania ich stabilności w z mozołem wynegocjowanych porozumieniach zbiorowych.
Dnia 09.01.br. w Warszawie odbyło się spotkanie strony związkowej i pracodawców z linii biznesowej energetyka odnawialna, natomiast 15.01.br. w siedzibie PGE GiEK S.A. z zarządem tej spółki spotkali się związkowcy z elektrowni, elektrociepłowni i kopalń węgla brunatnego. Stanowisko strony pracodawców wobec tej formuły dialogu społecznego zaskakuje. O ile bowiem pracodawcy z energetyki odnawialnej nie zakwestionowali postulatów sporowych i zgłosili gotowość do rozmów, o tyle pracodawcy będący w strukturze PGE GiEK S.A. odmawiają uznania postulatów za prawidłowe bez podania konkretnego uzasadnienia. Niewątpliwie taka postawa „Gieksy” nie sprzyja rozmowom stron. Górnicy i energetycy z Bełchatowa, Bogatyni, Opola i Gryfina, solidaryzując się z górnikami z Górnego Śląska, są gotowi w każdym czasie zaostrzyć protest.

      diariuszzwiazkowy

   Katowice, 15 stycznia 2015r.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Prezydium FZZ przyjęto, że jeżeli rząd nie zrezygnuje z planów likwidacji kopalń, Forum przyłączy się do protestujących górników. Nie wyklucza strajków solidarnościowych.

W ocenie Forum Związków Zawodowych, Rządowy Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej S.A. plan stopniowej likwidacji polskiego górnictwa i dziesiątek tysięcy miejsc pracy w regionie śląskim; to nieodwracalne szkody dla polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa.

Wczorajsze przegłosowanie w Sejmie rządowego planu restrukturyzacji górnictwa głosami rządzącej koalicji, bez wcześniejszego skonsultowania go ze związkami zawodowymi, to dowód, że rząd, mimo deklaracji, nie chce dialogu z przedstawicielami pracowników.

Rogowiec, 14.01.2015r.

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie Międzyzwiązkowego Zespołu Protestacyjno - Strajkowego KWB Bełchatów z Dyrekcją naszej Kopalni.

Dyrekcja KWB Bełchatów potwierdza swoje oświadczenie złożone na piśmie w dniu 12.01.2015r. (cytujemy z pisma)

Wg tego samego schematu - źródło myśli z centrali PGE - oświadczenia złożyli inni Dyrektorzy Oddziałów PGE GIEK oraz Zarządy Spółek zależnych, gdzie Związki Zawodowe złożyły pisma w sprawie wszczęcia sporów zbiorowych.

Idąc z duchem myśli znanego polskiego barda - "Panów" z  PGE  zamiast dialogu i dbania o firmę drąży myśl - "Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie? Co by tu jeszcze?"