Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej
informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności »Ok, zamykam
Stanowisko Wspólnej Reprezentacji w sprawie wyroku Sądu Apelacyjnego z 29 maja 2015r.
W związku z działaniami Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) w ramach konsolidacji sektora energetycznego, które wg opinii Prokuratora Generalnego RP byty sprzeczne z Konstytucją - toczyły się dwa postępowania w Warszawie (29.05.2015r. i Szczecinie (12.06.2015r.). Oba wynikały z pozwów pojedynczych akcjonariuszy reprezentowanych w sądach przez Wspólną Reprezentację. Wielkość żądanego odszkodowania nie przekracza w obu przypadkach kwoty 100 tys. zł.
W dniu 8 czerwca 2015 r. Międzyzwiązkowy Zespół Negocjacyjno-Protestacyjny przedstawił Dyrektorowi Oddziału KWB Bełchatów "Stanowisko dotyczące propozycji docelowej etatyzacji w Oddziale KWB Bełchatów do roku 2017".
„Ostatni dyżur” to kampania społeczna a zarazem „alarm” ostrzegający Polaków o ogromnym zagrożeniu społecznym, z którego obliczem już dziś stajemy twarzą w twarz.
W świetle najnowszych prognoz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych już za niespełna 5 lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej. Z roku na rok zmniejsza się liczba pielęgniarek i położnych w Polsce.
Dla wielu pielęgniarek i położnych dzisiejszy dyżur będzie „Ostatnim dyżurem”. Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców w Polsce wynosi 5,4 - to jeden z najniższych wskaźników w Europie. Średnia wieku pielęgniarek i położnych w Polsce to 48 lat, a już w 2022 r. osiągnie średnią 50 lat.
Pielęgniarki i położne znikają ze szpitalnych oddziałów, szkół, domów opieki społecznej, hospicjów oraz naszych domów i miejsc pracy. Za 7 lat liczba pielęgniarek i położnych w Polsce zmniejszy się o 54 tys.
Nasze rodziny i przyjaciele, my sami, zostajemy pozbawieni podstawowej opieki. Bez opieki pielęgniarek i położnych nasze zdrowie i życie jest zagrożone.
W obliczu ogromnego zagrożenia zdrowia i życia Polaków, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych uruchamia inicjatywę „Ostatni dyżur”, której centralnym punktem jest zbieranie podpisów pod petycją w formie recepty.
Recepta jest apelem kierowanym do polskich decydentów o podjęcie natychmiastowych działań w celu opracowania i wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne.
Trybunał Konstytucyjny sprawdzał, czy osoby zatrudnione na śmieciówkach lub samozatrudnione mogą być w związkach zawodowych lub je tworzyć. O zbadanie zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym przepisów ustawy o związkach zawodowych wniosło do TK OPZZ.
Sprawozdawca pięcioosobowego składu orzekającego sędzia Marek Zubik powiedział w uzasadnieniu, że "skoro Konstytucja wyraźnie oznaczyła wolność tworzenia związków zawodowych, to ustawodawca nie ma prawa zawężać i określać, kto się może w nich zrzeszać". Trybunał nie odnosił się do treści Kodeksu pracy i stwierdzenia w nim kto jest pracownikiem, tylko do normy konstytucyjnej pozwalającej zrzeszać się w związki zawodowe - zaznaczył Zubik.
Skarb Państwa nie musi płacić odszkodowania akcjonariuszowi za straty poniesione przy zamianie akcji podczas konsolidacji grup energetycznych PGE, Tauron oraz Energa - orzekł w piątek (29.05.br.) Sąd Apelacyjny w Warszawie. To pierwsze z serii rozstrzygnięć w podobnych sprawach.
Sąd Apelacyjny rozpatrywał w piątek odwołanie od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, który uznał, że akcjonariuszowi spółek energetycznych nie należy się odszkodowanie za straty poniesione podczas konsolidacji tych spółek w latach 2009-2010. Pozew z żądaniem 83 tys. zł odszkodowania wniosła - w imieniu akcjonariusza - spółka Socrates Investment w ramach projektu "Wspólna reprezentacja".