Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
03.07.2013

Bełchatów, 02.07.2013r.

Bez decydujących rozstrzygnięć zakończyło się posiedzenie SRK BWB.

Strony nie doszły do porozumienia, wyznaczając kolejne posiedzenia zespołów negocjacyjnych; na 04.07. w KWB Bełchatów oraz 08.07. w KWB Turów. 

WYNIKI  REFERENDUM

W dniach 03.06 - 26.06.2013 r. w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Oddział KWB Bełchatówodbyło się referendum strajkowe, w ramach procedury trwającego sporu zbiorowego. W referendum udział wzięło 4494 pracowników z ogólnej liczby 5867 zatrudnionych co stanowi 76,6% uprawnionych.

Zdecydowana większość, bo aż 4483 pracowników stanowiąca 99,75% biorących udział w referendum opowiedziała się za podjęciem akcji protestacyjnej ze strajkiem włącznie w przypadku nie uwzględnienia przez pracodawcę żądań przedstawionych przez Międzyzwiązkowy Zespół Negocjacyjno – Protestacyjny w dniu 20 marca 2013 r. Tylko 7-iu pracowników co stanowi 0,15% biorących udział w referendum opowiedziało się przeciw strajkowi. 4 głosy były nieważne. Absencja chorobowo-urlopowa pracowników kopalni w okresie trwania referendum wyniosła 16,9% stanu załogi. Komisja Referendalna MZN-P stwierdza, że wyniki referendum są ważne i spełniają wymogi zawarte w Ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Międzyzwiązkowy Zespół Negocjacyjno-Protestacyjny KWB Bełchatów wyraża podziękowanie Wszystkim Pracownikom naszej Kopalni biorącym udział w referendum, dotyczącym podjęcia akcji protestacyjnej w związku z wycofaniem się Pracodawców z podpisanych Porozumień z grudnia 2012r.

Wynik referendum jest ostrzeżeniem dla Pracodawców - aby nie lekceważyli realizacji zawartych Porozumień.

            

Warszawa, 26.06.2013r. Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog"

Forum Związków Zawodowych (FZZ), NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) z dniem dzisiejszym zawiesiło swój udział w Trójstronnej Komisji ds Społeczno-Gospodarczych, Wojewódzkich Komisjach Dialogu Społecznego oraz wszystkich Trójstronnych Zespołach Branżowych.  "26 czerwca skończył się w Polsce pozorowany dialog społeczny" - powiedział Piotr Duda, wręczając Premierowi Donaldowi Tuskowi oświadczenie podpisane przez trzech Przewodniczących reprezentatywnych central związkowychi. Nastepnie przedstawiciele centarl opuścili obrady Komisji Trójstronnej.

Wyrażamy jednocześnie gotowość wznowienia naszego udziału w pracach wszystkich instytucji dialogu społecznego, w trybie natychmiastowym, z chwilą odrzucenia przegłosowanych już w Sejmie zmian w Kodeksie Pracy oraz dymisji Ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza” – podsumowali Przewodniczący Związków w oświadczeniu,  którego treść znajduje się TUTAJ.

Powołano międzyzwiąkowy Komitet Protestacyjno - Strajkowy na szczeblu krajowym, którego pierwsze posiedzenie zapalnowano na 11 lipca br.

info: Waldemar Lutkowski (sekretarz FZZ w KT ds. S-G)

 

 

  WOJEWÓDZKI KOMITET PROTESTACYJNO-STRAJKOWY FZZ

Prezydium Zarządu Województwa Łódzkiego Forum Związków Zawodowych - działając zgodnie z Uchwałą Zarządu Głównego FZZ - powołało Wojewódzki Komitet Protestacyjno-Strajkowy Forum Związków Zawodowych obejmujący wszystkie organizacje zrzeszone w FZZ działające na terenie województwa łódzkiego. To ogólnokrajowy protest przeciwko m.in.: haniebnym i niewolniczym zmianom uchwalonym w Kodeksie Pracy, braku realnej polityki organów władzy państwowej wobec pogłębiającego się bezrobocia (szczególnie wśród ludzi młodych), zaprzestania procesu zmian dotyczących praw funkcjonariuszy służb mundurowych, eliminacji publicznych placówek zdrowia i państwowego ratownictwa medycznego.
WKP-S będzie współdziałał i realizował zadania zgodnie z postanowieniami władz krajowych FZZ.
Łódź, 18.06.2013r.

Warszawa 13.06.2013r.  godz.2049     SEJM wydłużył do roku okres rozliczeniowy czasu pracy.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy. Ma to pomóc w utrzymaniu konkurencyjności polskiej gospodarki w czasie spowolnienia gospodarczego. Noweli przeciwne były związki zawodowe. Za przyjęciem ustawy głosowało 227 posłów, przeciwko było 190, a 10 wstrzymało się od głosu.                     Zobacz kto  i  jak głosował

Główne założenie nowelizacji to wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy, "jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi, lub dotyczącymi organizacji pracy". Posłowie nie zgodzili się na wprowadzenie do ustawy poprawek PiS, od których klub uzależnił swoje poparcie. Wniosek o odrzucenie ustawy w całości zgłosił Ruch Palikota, jej odrzucenia chciały także pozostałe kluby opozycji.