Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Komunikaty

  Nie tylko w górnictwie węgla kamiennego narasta konflikt społeczny. Jak już informowaliśmy z żądaniami sporowymi wystąpiły energetyczne związki zawodowe działające u pracodawców Grupy PGE i TAURON. W przypadku PGE zarzewiem sporów są działania centrali energetycznego giganta zmierzające do utworzenia Centrów Usług Wspólnych, które zostały przez pracowników jednoznacznie odebrane jako forma likwidacji miejsc pracy pomimo zagwarantowania ich stabilności w z mozołem wynegocjowanych porozumieniach zbiorowych.
Dnia 09.01.br. w Warszawie odbyło się spotkanie strony związkowej i pracodawców z linii biznesowej energetyka odnawialna, natomiast 15.01.br. w siedzibie PGE GiEK S.A. z zarządem tej spółki spotkali się związkowcy z elektrowni, elektrociepłowni i kopalń węgla brunatnego. Stanowisko strony pracodawców wobec tej formuły dialogu społecznego zaskakuje. O ile bowiem pracodawcy z energetyki odnawialnej nie zakwestionowali postulatów sporowych i zgłosili gotowość do rozmów, o tyle pracodawcy będący w strukturze PGE GiEK S.A. odmawiają uznania postulatów za prawidłowe bez podania konkretnego uzasadnienia. Niewątpliwie taka postawa „Gieksy” nie sprzyja rozmowom stron. Górnicy i energetycy z Bełchatowa, Bogatyni, Opola i Gryfina, solidaryzując się z górnikami z Górnego Śląska, są gotowi w każdym czasie zaostrzyć protest.

      diariuszzwiazkowy

   Katowice, 15 stycznia 2015r.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Prezydium FZZ przyjęto, że jeżeli rząd nie zrezygnuje z planów likwidacji kopalń, Forum przyłączy się do protestujących górników. Nie wyklucza strajków solidarnościowych.

W ocenie Forum Związków Zawodowych, Rządowy Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej S.A. plan stopniowej likwidacji polskiego górnictwa i dziesiątek tysięcy miejsc pracy w regionie śląskim; to nieodwracalne szkody dla polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa.

Wczorajsze przegłosowanie w Sejmie rządowego planu restrukturyzacji górnictwa głosami rządzącej koalicji, bez wcześniejszego skonsultowania go ze związkami zawodowymi, to dowód, że rząd, mimo deklaracji, nie chce dialogu z przedstawicielami pracowników.

Rogowiec, 14.01.2015r.

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie Międzyzwiązkowego Zespołu Protestacyjno - Strajkowego KWB Bełchatów z Dyrekcją naszej Kopalni.

Dyrekcja KWB Bełchatów potwierdza swoje oświadczenie złożone na piśmie w dniu 12.01.2015r. (cytujemy z pisma)

Wg tego samego schematu - źródło myśli z centrali PGE - oświadczenia złożyli inni Dyrektorzy Oddziałów PGE GIEK oraz Zarządy Spółek zależnych, gdzie Związki Zawodowe złożyły pisma w sprawie wszczęcia sporów zbiorowych.

Idąc z duchem myśli znanego polskiego barda - "Panów" z  PGE  zamiast dialogu i dbania o firmę drąży myśl - "Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie? Co by tu jeszcze?"